Olen suunnitellut heinäkuuksi kielimatkaa Cairnsiin. Onko kuukausi kuitenkin liian pitkä aika kaupungissa? Riittääkö tekemistä kuukaudeksi, vai olisiko esim. Sydney parempi vaihtoehto? Sydneyssä taitaa kuitekin olla kylmä ilma heinäkuun aikaan?
Vastaukset 8
- Euca
Kuukausi Cairnsissa on ihan ok, mutta toki riippuu siita etta teetko siella muuta kuin oleilet. Se on pieni kaupunki ja muutamassa paivassa nahty ja Sydney taasen miljoonaaupunki missa kuukausi on pieni aika. Nauti olostasi Cairnsissa, sen ymparistossa on paljon nahtavaa.
- riittää tekemistä
Vaikka Cairns ei olekaan suuri kaupunki, riittää viellä varmasti kuukaudeksi tekemistä ja nähtävää. Kaupungissa on paljon turisteja ja vilkas iltaelämä seitsemänä päivänä viikossa. Lähellä riittää retkikohteita vaikka kuinka paljon. Rannikko Cairnsista pohjoiseen Port Douglakseen saakka rantalomapaikkoja. Port Douglaksesta ylöspäin sademetsiä (Mossman Gorge, Daintree). Cairnsin lähistöllä Kurandan pikkukaupunki/kylä vuoristossa. Merellä Great Barrier Reef, jonne myydään erilaisia risteilyjä joka kadunkulmassa. Kannattaa mennä Green Islandia kauemmaksi. Ja mikä parasta Cairnsissa lämpöä riittää talvellakin.
- ellji
riittää tekemistä kirjoitti:
Vaikka Cairns ei olekaan suuri kaupunki, riittää viellä varmasti kuukaudeksi tekemistä ja nähtävää. Kaupungissa on paljon turisteja ja vilkas iltaelämä seitsemänä päivänä viikossa. Lähellä riittää retkikohteita vaikka kuinka paljon. Rannikko Cairnsista pohjoiseen Port Douglakseen saakka rantalomapaikkoja. Port Douglaksesta ylöspäin sademetsiä (Mossman Gorge, Daintree). Cairnsin lähistöllä Kurandan pikkukaupunki/kylä vuoristossa. Merellä Great Barrier Reef, jonne myydään erilaisia risteilyjä joka kadunkulmassa. Kannattaa mennä Green Islandia kauemmaksi. Ja mikä parasta Cairnsissa lämpöä riittää talvellakin.
Tarkoitus kyllä on tehdä muutakin kun oleilla. 4 päivän Sydneyn reissu sisältyy kielimatkan hintaan ja viikonloppureissuille olisi tarkoitus myös mennä. Osaatteko sanoa siis millainen ilma Sydneyssä on heinäkuussa?
- eki2007
ellji kirjoitti:
Tarkoitus kyllä on tehdä muutakin kun oleilla. 4 päivän Sydneyn reissu sisältyy kielimatkan hintaan ja viikonloppureissuille olisi tarkoitus myös mennä. Osaatteko sanoa siis millainen ilma Sydneyssä on heinäkuussa?
moi. mun mielestä se kuukausi cairnsissa tuntuu tosi pitkältä. siinä keskustan tuntumassa ei ole edes kunnon biitsiä.(pitää mennä vähä pohjoiseen) iso uima-allas/temmellyskenttä löytyy mikä on kyl ihan makee. siinä ympärillä on kaikki brittituristit ja sakemannit kankkusessa makoilemassa aurinkolasit päässä palaneina. löytyy sieltä muutama kunnon suomijunttikin, jotka on jo aamun ekat loiventavat ehtiny hakea. cairns on nuorison suosima bilekaupunki. aussien ibiza. tunnin ajomatkan päässä (pohjoiseen) löytyy port douglas mikä on tosi makee kalastajakylä, siellä on neljän mailin biitsi. ainakin semmonen hostel ku doggies backpackers (yks maailman rennoimpia mestoja: jengi makoilee puolialasti päivät pitkät altaalla, ottaa helvetin iisisti ja polttelee) hakee ilmaseksi cairnista ja tuo takaisinkin. ohan siinä cairnsin lähellä sitä sukellus ja sademetsätoimintaa. ota ihmeessä muutama päivä surfers paradiselta. ehkä itärannikon makein mesta!!! siellä hyvä hostelli on semmonen ku islanders. keskustassa, tenniskentät, jacuzzit baarit yms. 26dollaria yö. (dormi) ainakin oli joskus. sydney on helvetin siisti myös. käy tsekkaas kings crossin meininki. siellä hyvä hostelli schoolhouse backpackers. heinäkuussa sidnissä kylmä. rotsi messiin.
hyvää matkaa!! kysy lisää jos jäi epäselvyyksiä.
- matkailija81
En vielä lukenut muita kommentteja: joten tämä tulee sydämestä suoraan: olin Cairnsissa 2 päivää ja se on mielestäni ihan riittävä aika. En ikimaailmassa voisi olla Cairnsissa yhtään pidempään. Lähde nyt ihmeessä kiertelemään, jos sinne asti lähdet! Suosittelen Port Douglasia ja korallisukellusta. Ja Frasier Islandia, mikä onkin jo sitten matkan päässä Cairnsista.
- mievaan5
Toinen pitää Cairnsista tosi paljon, toinen taas ei pystyisi viipymään siellä päivää pidempään...=)
Jos itse saisin valita noista kahdesta, valitsisin ehdottomasti Cairnsin (jos siihen joka tapauksessa sisältyy 4pvää Sydneyssä). Sydneyssä saattaa tuohon aikaan olla hyvinkin kylmä (vrt. Suomen viileä kesä), vaikkakin kaupungissa varmasti löytyisi tekemistä vaikka loppuelämäksi:)
Cairns itse tosiaan on aika turistirysä, mutta sieltä pääsee vaikka minkälaisille retkille kokemaan kaikkia uskomattomia juttuja:) ja tietenkin, lämpötila on hyvin suotuisa! Kannattaa miettiä mitä ite tuolta kielikurssilta haluat, eikä liikaa keskittyä muiden mielipiteisiin=)
Mä itse tykkäsin Cairnsista, mutta rakastuin myös kaikkiin muihinkin paikkoihin itärannikolla, oli ne sitte bilemestoja taikka pikkukyliä;)- Paikkakuntalainen
Cairns on pikkukaupunki mutta sadan km. säteellä löytyy paljon nähtävää. Itse olin viime sunnuntaina Port Douglasissa sunday marketilla ja porukkaa oli pilvin pimein, varsinkin backpackereitä
- fdsd
Ei kannata sinne pilvenpiirtäjähelvettiin mennä, siis Sidneyyn. Nyt meidän kesällä siellä on myös
todella kylmä, Cairns on kuitenkin mukavempi paikka jo pelkästään ilmastonsa vuoksi. Toisaalta jos tykkää ravata siellä sun täällä kaupoissa ja rakennuksissa niin kannattaa mennä Sidneyyn, Cairnsissa pystyy sentään ottamaan aurinkoa ja nauttia merestä.
Itse Cairnsissa ei välttämättä ole paljoa tekemistä, mutta sen lähettyvillä on noin tunnin ajomatkojen päässä muutamia paikkoja joissa kannattaa käydä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521043Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll20965Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl513831- 49791
- 45712
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan59568Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560