Oletteko

nähneet näitä tieteellisiä tutkimuksia mitä monista tuotteista väitetään tehdyn? Itse kysyin eräästä firmasta saada nähdä tämän tieteellisen tutkimuksen joka on eräästä tuotteesta tehty. Saapa nähdä saanko vastausta.
2285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä kyllä, useitakin tutkimuksia. Ne olen voinut jopa jäljittää, eli ovat siis aitoja. Varmaan kyllä on huijaustutkimuksiakin. Lisäksi kannattaa välttää esim postimyynnin mainostamia jossa jotkut "tuotetta käyttäneet" kertovat ihmeparantumisista... no sen varmaan jokainen ymmärtää.

Äänestä

No eräskin verkostomarkkinoija kertoili minulle kerran, miten juuri heidän vitamiininsa ym. tuotteet ovat tutkittuja, erinomaisia ja hyvin imeytyviä. Kyselin häneltä tutkimuksia, ja yllätys yllätys, ei tietenkään löytynyt.

Vaan on sitten sellaisiakin, joista löytyy. Harvemmin lähden niitä keneltäkään myyjäparalta vaatimaan, sillä eihän heillä niitä ole. Niitä sen sijaan löytää eri tiedekirjastoista (Helsingissä mm. Terveystieteiden keskuskirjasto Meilahdessa ja Biotieteiden kirjasto viikissä). Sitten on vielä verkkolehdet, joihin pääsee useimmissa yliopiston kirjastoissa, jos osaa etsiä.

Esimerkiksi minulta on joskus kyselty jonkin hainrustovalmisteen munuaissyöpää hoitavia vaikutuksia, ja kyllähän yksi tutkimus löytyikin, vaikka aineen käyttö syöpähoidossa onkin yhä kiistanalainen.

Sitten on aineita, joista on positiivisia tutkimuksia olemassa sadoittain, jopa tuhansittain, ja silti niitä vähätellään. Yksi esimerkki on akupunktio, joka on toisaalta jo saanutkin virallista statusta, joskaan ei sitäkään opeteta lääkäreille yliopistoissa. Minulle paljon tutumpi on otsoniterapia. Minullekin on ihan pokalla väitetty, ettei aihetta ole tutkittu, ja koko homma on kutakuinkin huuhaata. No itse olen löytänyt joitakin satoja tutkimuksia, joista suurimman osan olen listannut tuonne:
http://www.otsoniterapia.net/viitteet.htm

Eli kyllä vaihtoehtoisiakin hoitoja ja luontaistuotteita tutkitaan ja paljon. Ongelmana on kuitenkin, että kaupallisen alan tyypit eivät niitä edes osaa etsiä. Uskoisinkin, että et haluamaasi tutkimusta ko. kauppiaalta saa. Voisit sen sijaan kertoa tässä, mistä tuotteesta ja minkälaisesta tutkimuksesta on kysymys? Katsotaan sitten, onnistunko minä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koskaan kirjoitti:

nähneet näitä tieteellisiä tutkimuksia mitä monista tuotteista väitetään tehdyn? Itse kysyin eräästä firmasta saada nähdä tämän tieteellisen tutkimuksen joka on eräästä tuotteesta tehty. Saapa nähdä saanko vastausta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu