Toppy 5100 PVRc virhekoodit

Teen Toppylleni neitsyt päivitystä. Malli on 5100 PVRc Masterpiece. Ohjeen mukaan mentiin, kunnes näyttöön tuli vikakoodi E-01 ja homma stoppasi.
Hyvin tunnisti, kun kytkin Toppyn USB:llä tietskariin ja oikesta kansiosta laitoin ajurit hakemaan, mutta kun TFDN_USB ohjelmalla lähdin päivittämään ja laitoin virrat Toppyyn, tuli tuo em. vikakoodi.

Ja eikös 2.95 ole uusin softa ??

Mitähän alkaisin tarkasteleen ??
41251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00/Virhetilanteet_ja_niistä_toipuminen

E-01 Data error in downloaded data via UART (corrupted data).

Joko lataamasi tiedosto on korruptoitunut mahdollisesti jo siirrossa mikrollesi (lataa uudestaan netistä) tai sitten USB-kaapelisi tai mikrossa USB-liittimet pätkivät.

Firmwareversioita voi katsoa
http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00
http://fi.wikibooks.org/wiki/Topfield_TF5X00/Firmware_(versiot,_bugit,_myös_"virallinen"_bugilista)
ja näyttäisi, että 2.95 on uusin.

Äänestä

Mistä löydän Windowsin USB:n korjaustiedoston, jolla vois yrittää korjata jotain bugeja Toppyssa ??

Äänestä

Joo, ongelma ratkesi.
Olin laittanut TFDN_USB -ohjelmaan softan .zip-version. Ilmankos antoi vikailmon väärästä tiedostosta.

Kun aukaisin päivityskansion ja sieltä laitoin sen .tfd-ohjelman, niin jopa alkoi jekkasemaan.

Kiitos kaikille neuvojille.

Topfield kiittää

Äänestä

Kokeile roudata Toppy kaverillesi ja kokeile kaverin pc:llä. Jos sillä toimii, niin sulla on se mystinen usb-ongelma omassa pc:ssä. Se menee niin, että kaikki muut usb-laitteet toimii mutta ei Topfield. Itse en ole keksinyt mitään ratkaisua vaikka on tullut kokeiltua kaikki mahdolliset vinkit mitä googlella löytyy. Päivitän itse roudaamalla laitteen kaverille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wasdf kirjoitti:

Teen Toppylleni neitsyt päivitystä. Malli on 5100 PVRc Masterpiece. Ohjeen mukaan mentiin, kunnes näyttöön tuli vikakoodi E-01 ja homma stoppasi.
Hyvin tunnisti, kun kytkin Toppyn USB:llä tietskariin ja oikesta kansiosta laitoin ajurit hakemaan, mutta kun TFDN_USB ohjelmalla lähdin päivittämään ja laitoin virrat Toppyyn, tuli tuo em. vikakoodi.

Ja eikös 2.95 ole uusin softa ??

Mitähän alkaisin tarkasteleen ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu