minulla on kolme 8vk ikäistä kani lasta kahdella korvat vielä lähes karvattomat ja iltaisin kun ovat ulkona niin hyttyset kiusaavat mitä teen päivällä on liian kuuma pitää kaneja ulkona ja illalla ja aamulla on hyttysiä onko nämä haitalisia kanille
hyttynen
kiusaa
3276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Heinää niinpaljon,että pääsevät kaivautumaan niihin suojaan.TARKASTA etä pesä on täynnä.Heinät tahtoo oudosti hävitä sieltä.
Ei puput hytt. puremiin kuole. kyllähän ne kutiaa nk. ihmisilläkin.Mein isoilla on raapitut nenänpäälliset.
kanit ovat päivät sisällä ja ulko na vain noin 2-3 tuntia mutta ns varjo koppa on hyvä jos puremat eivät haittaa
ne hyttyset tykkää mennä,siksi olis hyvä jos niitä heiniä sinne sais.Häkki kannattaa pitää puolivarjoisessa ilmavassa paikassa,siellä itikoitakon on vähemmän.