Miten te, jotka olette joko olleet tai olette lähdössä vaihtoon, olette hoitanut tavarat kohteeseen?
Lähinnä siis ihmettelen sitä, miten voisi saada vuoden tavarat mahtumaan sallittuun 20 kiloon!?
Mitä siis TODELLA pitäisi ottaa mukaan, kun pitää rajoittaa noin paljon? Vai pitäisikö suosiolla maksaa huimasti enemmän siitä, että saisi vähän enemmän tavaraa mukaan? Vai pitäisikö kenties lähettää tavaraa postitse? Tuntuu nimittäin aika mahdottomalta, että pärjäisi yhdellä laukullisella kamaa tai että joutuisi ostamaan lähes kaiken mahdollisen paikan päältä (millä rahalla?!?).
Vinkkejä?
pakkausongelma
3
1327
Vastaukset 3
- kotiin perjantaina
Se ei ole ongelma eikä mikään saada ne tavarat tänne päin, mutta tämä takaisintulo aiheuttaa päänvaivaa.
Itse tein näin. Pakkasin kaiken, jota luulin tarvitsevani. Karsin tämän jälkeen puolet pois ja siitä vielä puolet pois. Mitään ei kotiin jäänyt, joka olisi pitänyt olla mukana. Aerobickengät pyysin myöhemmin lähettämään. Niitä en ottanut siksi, koska en tiennyt mitä harrastan ulkomaillaoloni aikana.
Esimerkiksi juhlavaatteita on ihan turha ottaa. Shampoot ym. kempparituotteet on ihan fiksua ostaa paikanpäältä, koska ne painavat niin paljon. Kenkiä ota muutamat eri käyttötarkoituksiin sekä vaatteissa ihan peruskamppeita. Mulla oli peruspaitoja, muutamat farkut jne.
Ja ota nyt hyvä ihminen huomioon, että et pakkaa vuodeksi itsellesi matkatavaroita. Niitä vaatteita pystyy kuitenkin pesemään ja ostat joka tapauksessa kohteessa uusia. Jos olet lähdössä eurooppaan, on shampoot yms. paljon halvempia kuin Suomessa, joten niihinkään ei uppoa omaisuutta. Itse muistaakseni 20 euroa taisin vuosi sitten joutua investoimaan shampooseen, naamarasvaan ja kaikkeen muuhun tarvittavaan.
Kyllä se siitä. Suosittelen kuitenkin kaikille tuota puolet pois ja vielä kerran puolet pois -taktiikkaa.- on parempi
kumpaan mahtuu enempi tavaraa eli kumpi kannattaa ottaa mukaan; 75 l rinkka vai samankokoinen matkalaukku?
- kustannukset
Mika on taman vuoden reissun kokonaisbudjetti? Kai se tuhansissa on? Siita voisi arvioida etta jokunen kymppi paikanpaalla tehtyihin hankintoihin ei paljon kokonaisuudessa tunnu. Otat mukaan vaatteita muutamaksi paivaksi. Niitahan voi aina pesta. Maaranpaassasi varmaan voi myos ostaa t-paitoja ja sensellaista? Peruvaatteet kaytat vuodessa loppuun ja voit heittaa ne roskikseen ennen paluutasi.
Kengat ovat tarkeimmat, mutta riippuu minne olet menossa. Tarvitset lenkkarit ja jotkut kengar kaupunkioloihin. Jos pysyttelet valkoisen miehen ja naisen maissa loytanet ihan hyvin niitakin paikanpaalla, ja todennakoisesti halvemmalla kuin Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3222561
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1731711- 281655
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2791507- 491010
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa266866Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤247763- 57635
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46551- 40545