Mistähän tunnistaa nuo haamusoittajat, eli ne jotka soittaa PREpaidilla? Onko enää mahdollista niitä tunnistaa pelkän puhelinnumeron kautta kun on tämä numeronvaihtomahdollisuus?
Mistä tunnistaa PREPAIDIN?
11
11968
Vastaukset
- tavallinenkin liittymä antaa
numerohaulla saman eli tyhjää.Et voi nykyisin tietää edes soitatko kalliiseen dna:n liittymään vaikka alku olisi soneran tai elisan ja maksat taas.
- vai????????????????
Eikös 041 ole DNAn Prepaid ja 046 taas Kolumbuksen?
Ei kai näitä numeroita ole ns. tavallisina numeroina? - fakee
vai???????????????? kirjoitti:
Eikös 041 ole DNAn Prepaid ja 046 taas Kolumbuksen?
Ei kai näitä numeroita ole ns. tavallisina numeroina?mulla on kyllä tuo 041 alkuinen num..ihan oikee liittymä vanha telia=) joka vaihtui minulla dna :ksi
- onko priipaidi?
fakee kirjoitti:
mulla on kyllä tuo 041 alkuinen num..ihan oikee liittymä vanha telia=) joka vaihtui minulla dna :ksi
Entä nuo 046 alkoiset, onko ne prepaideja?
- mopo
käykää tsekkaas operaattori osotteesta www.siirretytnumerot.fi
- prepaideja
Ei pidä/tulisi yleistää prepaid-liittymiä ja prepaid-liittymien käyttäjiä, sillä ainakin osalle heistä prepaid-liittymä on aivan laillinen ja varsinainen henkilökohtainen liittymä, omilla (ei välttämättä numerotiedusteluissa) tiedoillaan.
Sitäpaitsi numeronsiirto-ominaisuuksinen dna Arvo-liittymä ei ole prepaid-liittymä kuin pohjimmais-järjestelmiltään, sekä tavaltaan (vrt. prepaid-nimi) maksaa saldo etukäteen.
dna Arvolla ei kuitenkaan ole käytettävissä tietenkään tällähetkellä minkäänlaisia laskutusliittymien kuukausimaksullisia palveluja, koska kuukausimaksun ottamista suoraan liittymän saldosta pois, ei ole mieluista, eikä site voida Suomen telelailla todistaa lailliseksi.- tällä kertaa
"eikä site voida Suomen telelailla todistaa lailliseksi."
kuulehan teinikarva, operaattorit voivat tehdä sellaiset prepaidit kuin haluavat, mikään laki ei estä heitä tuomasta kk-maksullisia palveluita.
Se on totta, että ei pidä yleistää että prepaid käyttäjät olisivat rikollisia, monella on prepaid ihan siitäkin syystä etteivät he halua laskuja jne.
Dna Arvo on loistava valinta, etenkin kun siihen voi siirtää numeronsakin. Olen kuullut, että Kolumbuksen prepaidiinkin olisi tulossa numeronsiirron mahdollisuus. Soneralta ei kuulu yhtään minkäänlaisia vastauksia prepaid-rintamalla. Heillähän on mukamas vain yksi liittymä; Minun Sonera. Minnekkäs se Easy jäi?. - Muikea
tällä kertaa kirjoitti:
"eikä site voida Suomen telelailla todistaa lailliseksi."
kuulehan teinikarva, operaattorit voivat tehdä sellaiset prepaidit kuin haluavat, mikään laki ei estä heitä tuomasta kk-maksullisia palveluita.
Se on totta, että ei pidä yleistää että prepaid käyttäjät olisivat rikollisia, monella on prepaid ihan siitäkin syystä etteivät he halua laskuja jne.
Dna Arvo on loistava valinta, etenkin kun siihen voi siirtää numeronsakin. Olen kuullut, että Kolumbuksen prepaidiinkin olisi tulossa numeronsiirron mahdollisuus. Soneralta ei kuulu yhtään minkäänlaisia vastauksia prepaid-rintamalla. Heillähän on mukamas vain yksi liittymä; Minun Sonera. Minnekkäs se Easy jäi?.Systeemi,ellei se antaisi rikollisille niin hyviä mahdollisuuksia puuhasteluihinsa...
- fyyy
ei kaikki ole rikollisia eikä maahanmuuttajia jolla on prepaidi..
tää on hyvä liittymä kun ei tule laskua,ja maksaa vai puhelustaa ja vieteist...
vi**uuks sitä maksaan jumalattomii kuukausi maksui jos ei ees paljoa puhu tai txt:le... - palveluista
tällä kertaa kirjoitti:
"eikä site voida Suomen telelailla todistaa lailliseksi."
kuulehan teinikarva, operaattorit voivat tehdä sellaiset prepaidit kuin haluavat, mikään laki ei estä heitä tuomasta kk-maksullisia palveluita.
Se on totta, että ei pidä yleistää että prepaid käyttäjät olisivat rikollisia, monella on prepaid ihan siitäkin syystä etteivät he halua laskuja jne.
Dna Arvo on loistava valinta, etenkin kun siihen voi siirtää numeronsakin. Olen kuullut, että Kolumbuksen prepaidiinkin olisi tulossa numeronsiirron mahdollisuus. Soneralta ei kuulu yhtään minkäänlaisia vastauksia prepaid-rintamalla. Heillähän on mukamas vain yksi liittymä; Minun Sonera. Minnekkäs se Easy jäi?.Itse taidat olla jokin teini-jenkkakarva??
Taitaa sinulle olla mukavaa olla sellainen?
Suomessa telelait kuitenkin vieroksuvat tällaisia ulkomailla joissakin suurissa maissa prepaidissa käytettävissä olevia tapoja maksaa kuukausimaksullisia palveluja (esim. lähettää lasku ko. palveluista, tai vähentää saldoa automaattisesti operaattorin taholta).
Ulkomailla en enemmän markkinavoimaakin (käyttäjiä), joiden vuoksi siellä on kannattavampaakin tuottaa tällaisia palveluja prepaid-liittymille (tai vastaavillekin).
Kolumbuksella on solmuja numeronsiirron mahdollistamisessa, ja taas ainakin Soneralla Easyn kehittäminen vaatisi koko prepaid-järjestelmän uusimista ym. - Muikea?
Muikea kirjoitti:
Systeemi,ellei se antaisi rikollisille niin hyviä mahdollisuuksia puuhasteluihinsa...
"Prepaid olis ihan Muikea Systeemi,ellei se antaisi rikollisille niin hyviä mahdollisuuksia puuhasteluihinsa..."
Siksi ainakin dna Arvossa on oikeanlainen tapa,
että se estää anonyymiteetin ja liittymän käytön rikollisiin tarkoituksiin tai julkiseen pervoiluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2251588- 371449
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊621288Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731280- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883