Hei,
Onko kenelläkään kokemuksia tai tietoa tällaisesta? Kysyin jo eläinlääkäristä (jossa siis vastaanotto-hoitaja vastasi) ja sain vastauksen, että pari päivää voisi vielä seurata tilannetta kotona.
Meille tuli toinen kissa noin kolme viikkoa sitten. Vanhempi kissa on 1,5 vuotias ja otti pennun (tuolloin 7 viikkoinen) erittäin hyvin vastaan. Hippaleikit käynnistyivät nopeasti ja vanhempi kissa otti hienosti emon roolin. Molemmat ovat tyttöjä.
Pentu ja aikuinen saivat axilurin kolmepäiväisen matokuurin heti kun pentu tuli. Seuraavalla viikolla molemmat käytettiin rokotuksessa. Tämä oli pennun ensimmäinen rokotus ja aikuisen kolmas (pentuna otettiin ensimmäinen vahvistusrokote). Vanhempi kissa on steriloitu pääsiäisen tienoilla.
Ongelma: Vanhempi kissa tuntui väsähtäneen rokotusten ottamisen jälkeen. Siitä asti se on ollut väsyneempi ja nuutuneemman näköinen kuin ennen. Olimme viikonloppureissulla mökillä, missä aikuinen kissa pääsi valjaissa ulos. Kun palasimme kotiin mökiltä aikuisen kissan hengitys on alkanut vinkua. Vinkuna kuuluu mielestäni nimenomaan nenästä, kuin se olisi tukossa. Hengitys kuuluu (tuhinaa) muutenkin kovemmin ja tiheämpään kuin yleensä. Kun kissa pesee itseään, tuntuu kun sillä olisi limaa kurkussa tai suussa, siis pesemisestäkin kuuluu entistä kovempi ääni. Vuotoa silmistä tai nenästä ei kuitenkaan ole. Kissan kurnutus ja naukuminen on käheän oloista. Kehrää normaalisti. Kissa on nuutuneempi, mutta syö ja silloin tällöin leikkiikin pennun kanssa. Se on kuitenkin alkanut välillä sähistä pennulle kun tämä yrittää haastaa leikkiin, selkeästi ei siis jaksa leikkiä enää niin paljoa. Aikuiselta lähtee myös paljon karvaa (turkki on silkkinen ja erittäin pehmeä eli ei karkeakarvainen), mutta tätä on jatkunut kevään leikkauksesta eli pääsiäisestä asti.
Onko aikuinen voinut saada pennulta jonkun taudin, mikä ei pennulla oireilisi? Mikäli oireet eivät pahene, voiko kyseessä olla ohimenevä nuha tms.? Onko kissa voinut saada mökiltä flunssan tai voisiko jonkun hyönteisen pisto aiheuttaa kyseisiä oireita? Voivatko oireet vielä näin parin viikon jälkeenkin johtua rokotuksesta? Entä voisivatko oireet johtua pelkästään automatkojen (sekä matka rokotuksiin, että mökille) aiheuttamasta stressistä ja kenties uuden pennun aiheuttamasta stressistä?
Mikäli teillä on kokemusta, otan mieluusti mielipiteitä vastaan. Kiitos.
Kissan hengitys vinkuu
10
14603
Vastaukset
- miskisss
Heippa!
Meillä on ja on ollut todella samanlainen tilanne kuin teillä! Olin ihan kummissani kun luin viestiäsi...
Meidän tarinamme: Me muutimme uuteen asuntoon, ja viikon kuluttua siitä meille tuli 13-viikkoinen pentu. Vanhempi kissamme on 2-vuotias. Kisut tulivat alusta asti toimeen ihan ok, pientä taistelua ja "kuritusta" esiintyi silloin tällöin, mutta ei mitään vakavaa.
N.viikon kuluttua uuden perheenjäsenemme saapumisesta vanhempi kisumme alkoi oireilla samoin tavoin kuin sinä viestissäsi kerroit. Sen hengitys vinkui ja se pyrkikin mielestäni hengittämään suun kautta. Välillä se myös kakoi, mutta ei oksentanut. Tuntui kuin sillä olisi ollut astmaoireita tms. Se muuttui myös syrjäänvetäytyväisemmäksi ja vähensi syömistä, mutta söi kuitenkin ja kävi laatikolla.
Minä seurasin tilannetta muttaman päivän ja soitin sitten eläinlääkärille. Hän oli sitä mieltä, että kannattaa kokeilla Feliwayta vaikka kissat tulevatkin toimeen jne. Kävin sitten Feliwayn ostamassa, ja vanhempi kisumme alkoi taas leikkiä pennun kanssa ja syödä normaalisti. Hengistysongelmat sen sijaan jatkuivat ja jossakin vaiheessa siltä lähti jopa ääni kokonaan. Juttelin taas ell:n kanssa, ja hän oli sitä mieltä että kyseessä voi olla vain joku normaali flunssa, ja mikäli kissa syö, juo ja käy laatikolla, ei sitä ole syytä tarkemmin tutkia.
Nyt tuosta on kulunut viikko, välillä kissa edelleen kakoo, mutta ääntä lähtee ja kaikki on muutenkin ok. En edelleen tiedä, mikä kissalla oli, enkä sitä, onko se kokonaan "parantunut". Mutta aika samanlaisilta oireet meillä kummallakin kuulostavat, eikö? Näinköhän se sitten on vain stressiä.. Mäkin odottelen nyt innolla, että joku tietäväisempi sulle vastaisi! :)Kiva kun vastasit :)
Juu, aikalailla sama "stoori" on teidän perheessä. Toivottavasti teidän kisulin sairastelun syy löytyy. Itse olen päättänyt käyttää vanhemman kissan lääkärillä ainakin verikokeissa mikäli nenän vinkuminen ei lopu tämän viikon aikana. Eilen kuitenkin nenä olikin yllättäen normaali, samoin ääni eli ei enää kähissyt :) Eläinlääkäri kertoi myös, että mahdollisesti voidaan joutua ottamaan myös röntgen, mikäli on syytä epäillä että keuhkoja painaa joku, mikä aiheuttaa hengitysongelmat.
Eniten pelottaa, että pentu olisi kantanut jotain vakavampaa esim. herpes-virusta, mikä voi aiheuttaa vastaavanlaisia hengitystieoireita, vaikka kantaja ei välttämättä oireile.
Uskon että meidän tapauksessa se väsymys ja lievä ärtyneisyys pentua kohtaan voisi johtua hyvinkin pennun ja lisäksi matkustelujen aiheuttamasta stressistä, mutta tuo hengitysasia vielä pitäisi selvittää. Jään nyt vielä seuraamaan asian edistymistä ja odottelemaan mielipiteitä ja kokemuksia muiltakin kissaperheiltä.
Kiitos!- allergia ja astma
JIM23 kirjoitti:
Kiva kun vastasit :)
Juu, aikalailla sama "stoori" on teidän perheessä. Toivottavasti teidän kisulin sairastelun syy löytyy. Itse olen päättänyt käyttää vanhemman kissan lääkärillä ainakin verikokeissa mikäli nenän vinkuminen ei lopu tämän viikon aikana. Eilen kuitenkin nenä olikin yllättäen normaali, samoin ääni eli ei enää kähissyt :) Eläinlääkäri kertoi myös, että mahdollisesti voidaan joutua ottamaan myös röntgen, mikäli on syytä epäillä että keuhkoja painaa joku, mikä aiheuttaa hengitysongelmat.
Eniten pelottaa, että pentu olisi kantanut jotain vakavampaa esim. herpes-virusta, mikä voi aiheuttaa vastaavanlaisia hengitystieoireita, vaikka kantaja ei välttämättä oireile.
Uskon että meidän tapauksessa se väsymys ja lievä ärtyneisyys pentua kohtaan voisi johtua hyvinkin pennun ja lisäksi matkustelujen aiheuttamasta stressistä, mutta tuo hengitysasia vielä pitäisi selvittää. Jään nyt vielä seuraamaan asian edistymistä ja odottelemaan mielipiteitä ja kokemuksia muiltakin kissaperheiltä.
Kiitos!teidän kissat tarvii astmalääkityksen!
allergia ja astma kirjoitti:
teidän kissat tarvii astmalääkityksen!
ei löytänyt kissoista mitään vikaa, eikä oireita ollut kuin tuon parin päivän ajan. Onneksi ei hengitys vinkunut enää, eikä keuhkoista kuulunut mitään ylimääräistä. Luotan lääkärin diagnoosiin, ettei lääkkeitä tarvita.
- kissan omistaja
Nyt on vastaavanlaiset oireet tulleet minunkin kissaani.
Lääkärissä käytiin ja arveli astmaksi mutta ei kissani ennen ole hengittänyt raskaasti oireet tulivat n. 2vkon aikna.
Onko muilla ollut vastaavaa??
Mikä tauti???- Kissan omistaja
Nyt on mennyt ruoka ja juomahalut huomen aamuna soitan lääkärille.
Kissallani on ikää arviolta 14v
- Nyt kyllä
olen pahoillani vastauksesta jo etukäteen: mutta omalla kissallani todettiin hengitysvaikeuksien syyksi kasvain, joka painoi keuhkoja ja aiheutti flunssalta vaikuttavat oireet. Nenä ja silmät vuotivat ja ennenkaikkea hengitys rohisi.
Koko perhe suree nyt kissan kohtaloa, joka lääkärin mukaan on toivoton. Kissa kuitenkin syö, pissaa ja tulee syliin, joten en yksinkertaisesti pysty hyväksymään lääkärin ehdottamaa eutanasiaa. Kissani on 17 vuotias ja niin ihana ja viisaskin vielä.
Mutta toivottavasti sinun kissalla on asiat paremmin!- oma kisuni
jouduttiin nukuttamaan reilu kaksi vuotta sitten.Vikaa oli maksassa ollut jo pidemmän aikaa, ja mitään ei ollut enää tehtävissä. Päätös nukuttamisesta oli elämäni vaikein, mutta kun toivoa paranemisesta ei enää ollut, elinaikaa ei olisi ollut paljoa ja kipujen määrää ei voi tietää. Ihminen kun ei voi tietää kuinka kipeä eläin on, etenkin kun kissatkin yrittävät peittää kipunsa viimeiseen asti.
Muistan vieläkin niin selvästi eläinlääkärin sanat päätöstä tehdessäni "joskus suurinta rakkautta on se että pystyy päästämään irti". Tämän aion muistaa loppuelämäni
- Kissan omistaja
Syy selvisi, kurkussa kasvain joka peitti hengitystiet ja ruokatorven.
Kissa onnistui juuri hengittämään lääkärin mukaan kun tähystivät 1-2mm väylän avulla joka oli auki ruokatorvesta eli keuhkoputki vallan tukossa.
Ainoa vaihtoehto oli päästää kisu "taivaaseen".
Tällä hetkellä on juuri mieli maassa koko perheellä..
Mutta luonto sen päättää miten jokainen lähtee, sen kun kaikki vain muistaisi ja ymmärtäisi ajoissa viedä hoitoon... - Outo kohtaus
Meidän kissalle tuli tänään yllättäen outo oksennuskohtaus, jonka jälkeen sen oli vaikea hengittää. Kissa oli ensin ihan normaali, hyppäsi pöydältä lattialle ja meni keittiöön. Hetken kuluttua aloin kuulla keittiöstä outoa murinaa, kun menin katsomaan, kissalla valui suupielistä kuolaa. Tämän jälkeen se hengitti oudon nopeasti ja lyhyesti pitkään. Kissa myös murisi itsekseen kokoa ajan, ikään kuin sillä olisi kipuja. Vähän ajan kuluttua tuli lisää oksennusta, nyt ruokapaloja. Tämän toisen oksennuskerran jälkeen hengitys muuttui vielä hankalammaksi, ensin todella lyhyt sisäänveto, sitten naksaus ja uloshengitys. Nyt kissa on hieman rauhoittunut, ja hengitys kulkee kutakuinkin normaalisti eikä se murise enää. Mikäköhän tällainen kohtaus voisi olla? Kissa on aiemminkin oksentanut limaa, mutta tuollaista murinaa tai ärinää se ei ole pitänyt. Hengitys on vinkunut ajoittain, esim. ruokailun jälkeen, tai silloin kun kissa nuolee itseään. Kissa on 14 v. tai jopa vanhempi. Ei tiedetä sen tarkkaa ikää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1195204- 472869
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332812Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺312561Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231939En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä111687- 1181647
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231425- 971397
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101388