CPU tulee prossusta mutta mistä tulee system lämpötila?
Ku mulla CPU = 33 c
ja system = 43 c
Eikö ton pitäis mennä toisinpäin? kellotuksen takia ois vaan kiva tietää että onko noi voinu mennä keskenään "sekasin"?
Intel Celeron 2000@2520
Ku mulla CPU = 33 c
ja system = 43 c
Eikö ton pitäis mennä toisinpäin? kellotuksen takia ois vaan kiva tietää että onko noi voinu mennä keskenään "sekasin"?
Intel Celeron 2000@2520
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikuttaa oudolta, mutta noi lämpötilat on mahdollista jos sun kotelossa ei oo hirveen hyvä tuuletus.
Prossun lämpö on ihan ihan hyvä, mutta system temp.(jonka kone ottaa emolevyllä olevasta anturista) on oudon korkeampi kuin prossu. Tollaseen eroon en keksi syytä kuin että kone on käyttämättä pitkään, jolloin prosessori ei joudu rasitukselle ja näin ei kuumene, mutta kuitenkin lämmittää koteloa omalta osalta. Jos kotelossa ei ole kunnon tuuletusta sisällä, lämmin ilma jää kiertämään koneen sisälle.
Hieman sekavaa tekstiä, mutta toivottavasti se selvitti edes jotenkin asiaa.
Paljonkohan toi system lämpö kärsis olla?
Mietin että ku kellotan DDR333@376 niin system lämpö rupee olee tossa 50c kohdilla.
ja kun noi muistit on tos 376mhz niin esim MOHAA kaatuu ku oon pelannu sitä noin puolisen tuntia.
Windows vaan kumauttaa sinisen ruudun ja koko kone junttaa, alkaa suoraan sanottuna vituttaa :D
Asuksen A7V266 emon mukana tuli PC Probe ohjelma ja siihen oli määritelty oletus raja-arvoksi:
Prossalle 64°C
Emolle n. 61°C
Tällähetkellä kiinni on Athlonin 1,33 ja prossanjäähdytys on melko heikko joten prossa hipoo tuota maksimia, mutta emo jää alle 30°c.
no pitäisköhän sun laskee vähän sitä väylänopeut ettei kaatuis
Väylä nopeutta ei oo syytä laskea ollenkaan koska tää prossu kellottuu 3ghz http://www.overclockers.com/articles648/
Sitä pitäis pikemminkin päästä nostamaan vielä lisää, mutta eka haluun tietää eks miks toi system lämpö nousee niin ylös. minuutin päästä koneen käynnistyksestä CPU=28 ja sytem=38 eihän toi nyt ihan jees oo. Vieläku koppakin on auki, tosin siellä ei oo yhtään tuuletinta.
Lyhyt kommentti!
Nuo lämpötilat on väärinpäin CPU=System joka on emon pinnasta mitattu.
Jos ei ole kotelon tuuletus kohdallaan unohda kellottelu.
ne on voinu mennä keskenään sekasin?
Tilauksessa on jo vesijäähy prossulle emolle ja näyttikselle ja vielä yks tuuletin kotelon sisälle.