Pedofilia

tässä muutama sananen

Koska sana tuntuu olevan hyvin perusteellisesti väärässä käytössä, ajattelin läväyttää tähän tietoiskun.

LAPSEN SEKSUAALINEN HYVÄKSIKÄYTTÖ
- on rikos, jonka henkilö tekee harrastaessaa seksiä (tai tehdessään seksuaalisen teon) alle 16-vuotiaan lapsen kanssa, paitsi jos henkisessä ja fyysisessä kehityksessä ei ole juurikaan eroa (tästä ei päätä uhri tai tekijä!)
- lisätietoa www.finlex.fi (esimerkiksi vanhemmuus nostaa ikärajaa)

PEDOFILIA
- sukupuolinen kohdehäiriö (sairaus), jossa henkilö tuntee sukupuolista kiinnostusta seksuaalisesti kehittymättömiin lapsiin, ei siis teineihin / murrosikäisiin
- pedofiili on kyseistä kohdehäiriötä sairastava henkilö, eikä hän välttämättä toteuta mielihalujaan

EFEBOFILIA eli HEBEFILIA
- tarkoittaa sukupuolista kiinnostusta seksuaalisesti kehittyneisiin nuoruusikäisiin
- ei ole sairaus
- henkilö voi olla sukupuolisesti kiinnostunut seksuaalisesti kehittyneestä nuoresta ilman, että kyseessä on efebofilia: efedofilia on ensisijaisesti (!) nuoriin kohdistuva halu, mutta nuoreen ihastumisella voi olla muutkin syyt kuin nuoruus

Ymmärrämme toisiamme paremmin, jos käytämme käsitteitä oikein. Tuolla alla oli joku keskustelu, jossa oltiin niiiinn pahasti hakoteillä. Ikäviä asioita kaikki.

18

2628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooooooooooooo

      Olen jo monta kertaa täällä jauhanut, että pedofilia ei kohdistu teini-ikäisiin sekä sitä, että pedofili ei välttämättä koskaan edes aio hyväksikäyttää lasta.

      Tajuntaan ei vain ole tuntunut menneen

      • jokuinen

        pedofilia ole alle 18-vuotiaan hyväksi käyttöä? siis aikuiselta. Ainakin näin minä olen kuullut, on teini-ikäinenkin vielä nuori.


      • ..............................
        jokuinen kirjoitti:

        pedofilia ole alle 18-vuotiaan hyväksi käyttöä? siis aikuiselta. Ainakin näin minä olen kuullut, on teini-ikäinenkin vielä nuori.

        "pedofiiliksi kutsutun henkilön seksuaalinen suuntautuminen kohdistuu seksuaalisesti kehittymättömiin lapsiin."

        Lähde:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Pedofilia

        Teini-ikäinen EI OLE seksuaalisesti kehittymätön, eikä lapsi.


      • jokuinen
        .............................. kirjoitti:

        "pedofiiliksi kutsutun henkilön seksuaalinen suuntautuminen kohdistuu seksuaalisesti kehittymättömiin lapsiin."

        Lähde:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Pedofilia

        Teini-ikäinen EI OLE seksuaalisesti kehittymätön, eikä lapsi.

        nyt ainakin sain tietää.


    • tytttö14v.

      otsikko

      • luotettavaa

        siis olet wikipediasta käynyt nämä tiedot kopsasemassa??
        Se nyt ei ole järin luotettava aina, sinnehän saa kuka vain käydä lisäämässä juttuaan.


      • .......................
        luotettavaa kirjoitti:

        siis olet wikipediasta käynyt nämä tiedot kopsasemassa??
        Se nyt ei ole järin luotettava aina, sinnehän saa kuka vain käydä lisäämässä juttuaan.

        "mä oon kuullut jostain" -tieto vasta luotettavaa onkin.

        Eikä aloitusviestiä ole tietääkseni wikistä kopsattu. Sitä paitsi on tuohon wikipedian juttuun laitettu myös lähteet.

        Tuo määritelmä kuuluu WHO:n määrittämään ICD-10 tautiluokitukseen.

        WHO:n sivulta (skrollaa kohtaan F65.4):
        http://www.who.int/classifications/apps/icd/icd10online/gF60.htm#F654

        Eli: "F65.4 Paedophilia
        A sexual preference for children, boys or girls or both, usually of prepubertal or early pubertal age."


      • ei toimi
        ....................... kirjoitti:

        "mä oon kuullut jostain" -tieto vasta luotettavaa onkin.

        Eikä aloitusviestiä ole tietääkseni wikistä kopsattu. Sitä paitsi on tuohon wikipedian juttuun laitettu myös lähteet.

        Tuo määritelmä kuuluu WHO:n määrittämään ICD-10 tautiluokitukseen.

        WHO:n sivulta (skrollaa kohtaan F65.4):
        http://www.who.int/classifications/apps/icd/icd10online/gF60.htm#F654

        Eli: "F65.4 Paedophilia
        A sexual preference for children, boys or girls or both, usually of prepubertal or early pubertal age."

        http://www.who.int/classifications/apps/icd/icd10online/gf60.htm


    • Pedofilia pääsääntöisesti kohdistuu alle 12-vuotiaisiin lapsiin. Tätä vanhempiin yleensä vain jos ko. lapsi on fyysisesti kehittymätön, eli näyttää ikäistään nuoremmalta.

    • Ihan hyvä että termit tulee selviksi.

    • Oli voisin harrastaa seksiä 16-vuotiaan kanssa jos kumpikin sitä haluaisi.
      Voisiko joku keksiä ihan vaan mielikuvituksesta miksi haluaisi harrastaa seksiä mun kanssa.

    • Anonyymi

      Turpa kii pedofiili mee laitoshoitoon jos lapset kiinnostaa

    • Anonyymi

      No, islaminuskoisillahan termi pedofilia saa ihan eri merkityksen. Se on sielä normaalia pariskuntien välistä seksiä. Ja kuinka moni muistaa että neitsyt Maria sai Jeesuksen ollessaan 13 vuotias? Lähi-idässä tapahtunut tämäkin.

      Mutta joo.. Aloitukseen sen verran että aloittaja on oikealla asialla. Nimittäin, tänä päivänä puhutaan asioista täysin väärillä termeillä "ketä käskee?", "puolet vähemmän" "kaksi kertaa vähemmän", "kaksi kertaa enemmä" kun tarkoitetaan kaksin kertaista määrää, "alipaine" jota ei voi olla olemassa koska etumerkki olisi miinus "-", "tiiviste" kun tarkoitetaan tiivistintä. Mehukatti on tiiviste, esim. nesteen ja ilman pysymiytä halutussa tilassa parannetaan tiivistimillä. "keskiverto" ja "keskiarvo" sotketaan poikkeuksetta vaikka ne ovat aivan erilaisten laskutoimitusten tuloksia.

      Nykyään jo uutisissa käytetään puhekieltä. Ei kansakunta voi kehittyä jos kielikin on retuperällä. Tarkoitetaan eri asioita kuin sanotaan. Se aiheuttaa väärinymmärryksiä. Ja tekee nuoremmasta sukupolvesta aina tyhmempää kuin edellinen on. Käytän sanaa tyhmempi, koska haluan herättä ihmiset ajattelemaan.

    • Anonyymi

      Plus pederastria, mutta en mä kommentoi tähän enempää.

    • Anonyymi

      Juu, samaa mieltä oon et ihmisillä on asiasta vääriä käsityksiä. Lapsia ovat kaikki alle 12 v ja kaikki seksuaaliset teot niiden kaa on kiellettyä ja pedofilaa ja lailla kiellettyä sekä rikollista. Osa 13 v on myös lapsia, suurin osa ei jos murrosikä on jo alkanu. Tätä vanhemmat voi harrastaa seksiä koska niillä on jo omat halut ja seksuaalisuus.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3392
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1337
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe