testamentti

millai testamentti tehdään??kuinka monta painosta niitä tarvii olla??kenellä tarvii olla se testamentti?täytyykö kaikki testamentattava omaisuus tarkoin siihen laittaa?
5711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat
  • kenen hallussa testamentti tarvii olla??

    Äänestä

  • moip kirjoitti:

    kenen hallussa testamentti tarvii olla??

    Testamentin tehnyt saa itse valita missä testamenttinsa säilyttää. Tärkeintä on että se löytyy sitten kun aika on.

    Äänestä

  • moip kirjoitti:

    kenen hallussa testamentti tarvii olla??

    perijöille, siltä varalta, että alkuperäinen katoaa. Todistuta kopiot oikeiksi. Jos myöhemmin muutat mieltäsi, teet uuden testamentin. Viimeisimmällä on lain voima (jos se löytyy).

    Äänestä

  • moip kirjoitti:

    kenen hallussa testamentti tarvii olla??

    Tällaista suositteli lakimies: yksi kappale itselle johonkin piironginlaatikkoon, yksi lakimiehen toimistoon. Lisäksi kannattaa sanoa jollekulle läheiselle, että on tehnyt testamentin, niin tarvittaessa on joku, joka tietää, että sellaista pitää ryhtyä etsimään. Silloin ei tule sitäkään riskiä, että jos antaa kopion perillisille, niin heille tulee kiusaus kurkistaa siihen etukäteen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


moip kirjoitti:

millai testamentti tehdään??kuinka monta painosta niitä tarvii olla??kenellä tarvii olla se testamentti?täytyykö kaikki testamentattava omaisuus tarkoin siihen laittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu