Mitä mieltä

Elikkäs mitä mieltä olette näistä nimistä ja mielleyhtymä?

Kia Kamomilla ja Niila Aslak
5367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

en ehkä just Kamomillaan yhdistäisi. Mites olisi Kia Kirsikka tai Kia Kastanja. Toki Kia-nimeen käy moni muukin toinen nimi.
Niila Aslak on käsittääkseni lappilainen nimi. Jos suku on sieltä, miksei, jos nimestä tykkäätte.
Muuten ehdotan Nalle Aleksanteria.

Äänestä

Ihan rehellisesti Kia Kamomilla on minusta kammottava. Tulee mieleen joku Milla Magian kaltainen akanretale.

Niila Aslak on sinänsä ihan komea. Saamelaispojalle hieno nimi. Etelän klopille antaisin kuitenkin vain toisen nimistä. Aslakkia harvinaisempi on lyhyempi muoto Asla, ihan veikeä sekin.

Äänestä

minäkään en yhtään pidä tuosta Kia Kamomillasta. Ja - edelleen edellistä säestäen - Niila ja Aslak ovat molemmat hienoja nimiä, mutta niistä kannattaa antaa vaan toinen, jos poika ei ole saamelainen. Muuten tulee vähän liikaa Lappi-teemaa samaan nimeen.

Äänestä
  • Lasten iskä on siis lapissa syntynyt, tosin jo kolmen vanhana etelään muuttanut, mutta hänen sukunsa asuu siellä edelleen ja nuo pojan nimet tulisivat suvusta.
    Tytölle olemme tosin miettineet nimeksi myös Hillaa, mutta mikä nimi kävisi sen kanssa? Pojan nimenä meitä miellyttäisi myös Nooa, mutta ehkä kuitenkin pidämme enemmän tuosta Niilasta.

    Äänestä

  • lapista lähtösin kirjoitti:

    Lasten iskä on siis lapissa syntynyt, tosin jo kolmen vanhana etelään muuttanut, mutta hänen sukunsa asuu siellä edelleen ja nuo pojan nimet tulisivat suvusta.
    Tytölle olemme tosin miettineet nimeksi myös Hillaa, mutta mikä nimi kävisi sen kanssa? Pojan nimenä meitä miellyttäisi myös Nooa, mutta ehkä kuitenkin pidämme enemmän tuosta Niilasta.

    Niila Aslak on komea lapinpojan nimi, ja jos nimet tulevat suvusta, sen parempi.
    Onko suvussa myös kauniita naisten nimiä?

    Tässä Hillalle kaveria Lapin hengessä ja muutenkin:

    Hilla Inari
    Hilla Maaret
    Hilla Seita Maria
    Hilla Unni Erika

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tytön ja pojan nimistä?? kirjoitti:

Elikkäs mitä mieltä olette näistä nimistä ja mielleyhtymä?

Kia Kamomilla ja Niila Aslak

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu