Uimarantoja Wienissä?

Kysymysmerkki?

Tietäisikö kukaan neuvoa, onko Wienissä yleisiä uimarantoja, Tonavaa ajattelin.

8

5831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kurkkamasssa

      veden laatua!

    • Wienerknabe

      Alte Donau on uimaloita täynnä. Myös Donauinselillä on uimapaikkoja. Googlaa esim Strandbad Wien niin paikkoja löytyy. Lisäksi löytyy tietenkin paljon maauimaloita.
      Ja se toinen vastaaja ei siis tiedä mistä puhuu: Donau on uintikelvollinen!


      http://www.wien-konkret.at/sport/schwimmbad/

      • kurkkaamassa

        En maininnut mitään uimakelvottomuudesta.
        Kirkkaisiin meriin ja sisävesiin tottuneena kehoitin vain kurkkaamaan.
        Varsinkin keväisin kaikkea törkyä, alkaen puunrungoista (varmaan puhtaita) liikkeellä.
        Epäpuhtauksista on saatavissa tilastotietoja.

        Olen tosi uinut Tizassakin. Sosiaalisia paineita!


      • Kysymysmerkki?

        Kiitos linkistä sinulle Wienerknabe!


      • Nimetön
        Kysymysmerkki? kirjoitti:

        Kiitos linkistä sinulle Wienerknabe!

        Itse en kyllä enää Tonavassa uisi. Asuimme pari vuotta Wienin keskustassa ja kuumana kesänä halusin lähteä uimaan 4-vuotiaan tyttäreni kanssa. Lasta ei liiemmin haitannut se että vesi oli silminnähden likaista. Ranta oli matala ja hienoa hiekkaa. Vedessä kellui kaikenlaista tavaraa ja samalla rannalla olivat myös koirat joita tuntui riittävän ( ja niiden ulosteita). Tonavahan on tunnetusti sen likaisempi mitä alemmaksi virassa tullaan. Paikalliset (tarkoitan tällä ei maahanmuuttajia)tuntuvat viihtyvän paremmin maauimaloissa. Keskustassa lähin maauimala on Praternin puitossa ( jossa on myös huvipuisto), sinne pääsee esim. metrolla, raitovaunulla. Tonavan uintireissusta ajattelin jälkeenpäin, että tänne ei tarvitse toiste tulla uimaan vaikka olisi kuinka kuuma.


    • hooteehoo

      Mie kun olin Wienissä kesän 1968, niin me käytiin Schönbrunnin maauimalassa. Siellä näki nättejä tyttölöitä, nyt siitä voi vaan haaveilla;))

      • Kysymysmerkki?

        Stadion Badissa. Isoimmassa altaassa vesi oli 27 celsiusta. Lämmitettyä. Ei se Tonavankaan vesi ihan pahalta näyttänyt: yksi keppi ja yksi kerjäilevä joutsen siinä ohi meni, kun rannalta katselin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      124
      6602
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      53
      5664
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      78
      4423
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      85
      4303
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      102
      4071
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1426
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      79
      1235
    8. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      334
      1227
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      10
      1189
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      35
      978
    Aihe