välivuosi edessä

abi_077

eli välivuosi edessä, kun en päässyt mihinkään kouluun sisään. lukio käyty. mitä tehdä? haluan käyttää välivuoteni hyödyksi, haluan kehittää itseäni. En halua olla töissä paikallisella nakkitehtaalla 24/7.

vaihtoehdot:
-opistoon. en tiedä mille linjalle. kiinnostaisi esim. joku luova tanssi, mutta lieneekö ihan lööperinlööperiä missä ei kuitentkaan opi mitään? en ammattia varten, ei musta mtn tanssijaa tule, mutta haluan tutustua itseeni paremmin.
-au pairiks. oppis kieltä ja paikallista kulttuuria.

(-vapaaehtoistyöntekijäks allianssin kautta ulkomaille (mtv -ohjelma). hah mutta syö budjettia koska eläminen maksaa ja koska työstä ei saa palkkaa niin joutuu itse kustantamaan siellä oleskelun. ei kuulosta hyvältä...
-töihin ulkomaille. mitä töitä? esim. hotellitöitä löytyy kuulemma paljon mutta niistä oon kuullu vaan huonoa (kauheen raskasta ja kohdellaan kun rottaa).)

-mitä muita mahiksia?

3

1911

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välivuotilainen

      itse vietän omasta halustani välivuotta myöskin näin lukion jälkeen ja olen laittanut paperit ewep-nimiseen työnvälitystoimistoon Lontooseen (www.ewep.com)

      Maksan siis jotain 400€, ja he hankkivat minulle työn ja asunnon (molemmat ovat taattuja, samoin 24/7-tuki ja että raha riittää elämiseen)

      Itsekin mietin ensin Allianssia, mutta koko homma vaikutti enemmän rahastukselta, ja olen kuullut myöskin niin paljon haukkuja..
      sen sijaan ewep:stä en.

      lue jos kiinnostaa http://www.pallontallaajat.net/pt2/keskustelu/viewtopic.php?p=156409

    • JukkaV

      Itse olen ollut muutamissa opistoissa (krhm...). Miten olisivat seuraavat vaihtoehdot:

      1. Jamilahden kansanopisto / Musiikkiteatterilinja

      - http://www.jamilahti.com/web/templates/n_default_template.asp?articleid=5&zoneid=6
      - voit suorittaa draamakasvatuksen perusopinnot

      2. Jyväskylän kristillinen opisto / Teatteri-ilmaisun linja

      - http://www.jko.fi/fi/koulutukset/_teatteriilmaisun_linja/?id=131
      - voit suorittaa draamakasvatuksen perusopinnot

      3. Keski-Pohjanmaan opisto / Musiikkiteatterilinja

      - http://www.kpedu.fi/?deptid=11811

      4. Loimaan evankelinen kansanopisto / Ilmaisutaidon ja viestinnän linja

      - http://www.leko.fi/?id=A4E9F1AF-841F45BB9C6E-6716CAF1CDD4
      - voit suorittaa puheopin ja draamakasvatuksen perusopinnot

      Miltä tällaiset tuntuisivat?

    • *Frida

      Kaikki varmasti hyvia vaihtoehtoja, riippuu siita mika lopulta itseasi eniten kiinnostaa. Kommentoin nyt oman kokemukseni pahjalta.

      Olen ollut au pairina - ei lopulta ollut mun juttu mutta olen onnellinen kun lahdin, kokemus opetti ja kasvatti paljon. Jos kaikki toimii niin aupair-perhe tuo tietynlaista turvaa ja kuitenkin mahdollistaa ulkomaillaolon. Varmasti helpompi lahtea kun tietaa minne on menossa, ja toisaalta au pairina olo on suht' vaivatonta: ei tarvitse huolehtia kampanetsinnasta tai laskunmaksukyvysta vieraassa maassa vaan (pienehkon) palkan voi surutta tuhlata mihin miellyttaa..

      Olen myos ollut "oikeissa" toissa ulkomailla (Lontoossa); nimenomaan noissa mainitsemissasi hotellitoissa. Tein respaa eika se raskasta ollut, mita nyt muutaman yovuoron joutui valvomaan. Tapasin uskottoman maaran uusia ihmisia ja kielitaito karttui. Ehdottomasti elamani parasta aikaa! Myos baaritoita olen kokeillut Englannissa, niitakin loytyy suht helpolla vaikkei kokemusta alasta olisikaan. Lontoota voin suositella - helppo kaupunki loytaa jos jonkinmoisia hommia. Rikastuvansa on rahallisesti turha kuvitella, mutta kokemuksissa sitakin enemman!

      Ja jos vapaaehtoistyo kiinnostaa, kokeile European Voluntary Servicea (lisatietoa esim. Allianssin sivuilla: http://www.alli.fi/sivu.php?artikkeli_id=379). Euroopan unionin yllapitama ja rahoittama ohjelma, josta kuluja osallistujalle ei kasittaakseni kerry.

      Tsemppia valivuoden kanssa, toivottavasti loydat jotain kivaa tekemista! =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1758
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1325
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1128
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      974
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      372
      947
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      827
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      765
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      625
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 41
      561
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      555
    16. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    17. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      508
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe