Pamho!
Mites maatilaprojekti? Talkoolaisen kunto rapistuu...
Hare Krsna!
Haribolo Bhaga!
3
660
Vastaukset
- Papiyasi devi dasi
Minäkin haluan talkoisiin!!!!
- Ramakantha das
>Joo mukana ollaan,kuinka projekti edistyy.?
- Bhaga
Pamho!
Kiitos kysymästä, hyvinhän se edistyy, jatkuvasti lisää innostuneita tulossa mukaan ja eiköhän tuossa kohta ole tarpeeksi porukkaa kylän perustamiseen. Ideana olisi, että mukaan pääsee muutaman tuhannen euron sijoituksella ja sillä saa pienen palan maata. Sitten rakennettaisiin talkoilla taloja kaikille. Ostaisimme siis yhdessä maatilan, joka sitten lohkotaan pienempiin osiin, jotta kaikki saavat maata. Sen jälkeen osa haluaa muuttaa tuonne vakituisesti, toiset osa-aikaisesti ja muutamat halunnevat vain kesämökkipaikan ekokylästä.
Meillä on katto korkealla ja kynnys matalalla, joten kaikenlaisten filosofisten suuntauksien kannattajia otetaan mukaan. Kuitenkin olisi hauskaa tehdä homma omistuspohjalta, niin ettei yhteisö pakota mihinkään. Jos joku sitten haluaa perustaa esimerkiksi kommuunin, niin voi frendiensä kanssa liittää omat maapalat yhteen ja perustaa kommuunin. Itse kuitenkin pidän mieluummin oman maapalani ja sitten autan muita esimerkiksi rakentamisessa. Osittainen omavaraisuus olisi myös aika monen tavoitteena, jotta jäisi enemmän aikaa kaikkeen muuhun kuin työssäkäymiseen.
Tällä hetkellä mukana on 6-10 kiinnostunutta ja etsimme parhaillaan sopivaa maapalaa.
Jos olet kiinnostunut lähtemään mukaan, lähetä mailia: bhaga4(at)hotmail.com
Hare Krishna!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164456Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv622567Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61123- 66864
- 21843
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823- 40806
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789- 62768