Haribolo Bhaga!

Ananda- Nanda

Pamho!

Mites maatilaprojekti? Talkoolaisen kunto rapistuu...

Hare Krsna!

3

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papiyasi devi dasi

      Minäkin haluan talkoisiin!!!!

      • Ramakantha das

        >Joo mukana ollaan,kuinka projekti edistyy.?


    • Bhaga

      Pamho!

      Kiitos kysymästä, hyvinhän se edistyy, jatkuvasti lisää innostuneita tulossa mukaan ja eiköhän tuossa kohta ole tarpeeksi porukkaa kylän perustamiseen. Ideana olisi, että mukaan pääsee muutaman tuhannen euron sijoituksella ja sillä saa pienen palan maata. Sitten rakennettaisiin talkoilla taloja kaikille. Ostaisimme siis yhdessä maatilan, joka sitten lohkotaan pienempiin osiin, jotta kaikki saavat maata. Sen jälkeen osa haluaa muuttaa tuonne vakituisesti, toiset osa-aikaisesti ja muutamat halunnevat vain kesämökkipaikan ekokylästä.

      Meillä on katto korkealla ja kynnys matalalla, joten kaikenlaisten filosofisten suuntauksien kannattajia otetaan mukaan. Kuitenkin olisi hauskaa tehdä homma omistuspohjalta, niin ettei yhteisö pakota mihinkään. Jos joku sitten haluaa perustaa esimerkiksi kommuunin, niin voi frendiensä kanssa liittää omat maapalat yhteen ja perustaa kommuunin. Itse kuitenkin pidän mieluummin oman maapalani ja sitten autan muita esimerkiksi rakentamisessa. Osittainen omavaraisuus olisi myös aika monen tavoitteena, jotta jäisi enemmän aikaa kaikkeen muuhun kuin työssäkäymiseen.

      Tällä hetkellä mukana on 6-10 kiinnostunutta ja etsimme parhaillaan sopivaa maapalaa.

      Jos olet kiinnostunut lähtemään mukaan, lähetä mailia: bhaga4(at)hotmail.com

      Hare Krishna!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2478
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      2274
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1149
    Aihe