Kurt oli loistava. En usko, että vastaavaa tulee, sillä ainakaan suomalaiset kustantajat eivät uskalla julkaista noin outoa tekstiä.
Noh, "hän on nyt taivaassa". Sivistyneet ymmärtävät, mitä tarkoitan.
Noh, "hän on nyt taivaassa". Sivistyneet ymmärtävät, mitä tarkoitan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pikemminkin helvetissä.
Juu. Tuli aikanaan luettua melkein koko tuotanto. Vonnegut osaa olla sopivan vinksahtanut, mutta pitää samalla jalat maassa.
Musiikin puolella Frank Zapassa on jotain samaa kapinaa. Kummatkin aivan omaa luokkaansa.
. . .
On muuten jotenkin aavemainen nyt tuo Ajanjäristys, jossa kirjailija puhuu paljon kuolemasta. Läheistensä ja myös omastaan.
Kurt V:n kuolinpäivänä selkäni oli niksahtanut, ja vietin sairaspäivää tiukasti sohvalla maaten. Katse osui kirjahyllyyn. Yletin Slapstickiin. Suomensin siitä ääneen lukien 76 sivua simuiltaanina pojalleni. Nauroimme niin että selkä oli räjähtää. Tuntuipa oudolta seuraavana aamuna kuulla, että K oli kuollut. Terveiset taivaaseen: respect!
Kissan kehto teki muhun vaikutuksen jo lukioiässä. Aika korkealentoista tekstiä, mutta vaikuttavaa!!
Douglas Adamsilla oli aika samankaltaisia kirjoja. Toisaalta Adams syntyi samana vuonnna, kuin Vonnegutin ensimmäinen kirja julkaistiin..
en ole koskaan ajatellut noita rinnakkain, mutta ajatus tuotti haikeata mielihyvää. Molemmista pidän, aivan omilla tavoillaan, molemmista on ollut paljon iloa.
"Niin se käy",heh..