Ku olen käyny lukioo vuode ja jättäny keske ni ajattelin ny vanhempana sit kuiteski käydä sen lukio ni voiko samanaikaisesti lukio-opintoja jatkaessa hakea jo amk:n vai pitääkö olla jo ihka valmis yo??kun tuolta nettilukiosta kattoin et ei sais ol kahdes toise astee oppilaitokses samaa aikaa...ei ees ammatillises?
apuwa!
auttakee..
2407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ammattikorkeakouluun hakevalla pitää olla se tutkinto, jolla hakee, suoritettuna ennen opintojen alkua. Joten käytännössä jos kirjoittaisit ylioppilaaksi/saat lukion päättötodistuksen vaikkapa keväällä 2008, voit hakea ensimmäisen kerran ammattikorkeakouluun kevään 2008 yhteishaussa.
Toisen asteen oppilaitoksiin (ammattioppilaitokset, kauppaoppilaitokset jne.) haetaan pääsääntöisesti peruskoulun päättötodistuksella, joten niiden suhteen lukio-opintojen keskeneräisyys ei ole este.
ihmettelin vaan kun nettilukiossa ilmotettiin että ei voi olla heillä kirjoilla opiskelijana samaan aikaan kuin toisessa toisen asteen opistossa..eli sillonhan lukiota jatkaessani en voi ilmottautua ammattikoulunkaan..onks näin kaikkialla?itse olen käynyt yhdistettyä ammatti/lukio koulua.nyt pitäs se toteuttaa netitse.