Gerbiileille koti

Ostaisin terraarion tai akvaarion kahdelle gerbiilille. Onko totta että gerbiilit saattaa syödä akvaariosta silikonia, onko vaarallista? Kokemuksia?
3735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Akvaarioissa oleva silikoni on myrkytöntä eikä täten vaarallista. Yleensä gerbut kokeilevat hampaitaan kaikkeen, myös silikoniin. Ne siis jyrsivät sitä, eivät syö.

Äänestä

Heippa! Itselläni on ollut useita Gerbiileitä
ja akvaariota/terraariota pidän parhaipina
ratkaisuina heidän kodikseen.Silikoni on tosiaan
myrkytöntä joten siitä ei ole huolta.Muistathan
myös ostaa tai tehdä heille pesämökin sekä
riittävästi jyrsittävää.Hauskaa kevättä ja
onnea Gerbiili puuhiin.

Äänestä

Meillä on kaksi gerbu tyttöä , jotka nakertavat silikoneja voiko silikonin suuhun joutumisesta olla jotain haittaa
T:huolestunut omistaja

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaisin kirjoitti:

Ostaisin terraarion tai akvaarion kahdelle gerbiilille. Onko totta että gerbiilit saattaa syödä akvaariosta silikonia, onko vaarallista? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu