maarata-ajo

japp

Vieläkö Suomessa järjestetään maarata-ajoja? Ennen ne tunnettiin myös nimellä jappiajot, pyörät kun oli järkiään japp-merkkisiä. 80-luvulla yleisimmäksi merkiksi taisi nousta jawa vaikka kyllä englantilaista Weslakeakin oli samoin GM-merkkiä.

Ennenvanhaan ne oli hienoja tapahtumia kun metanoli ja risiiniöljy tuoksui ja pyörät kulki parhaimmillaan 180 km/h. Heinola ja Haapajärvi taisivat olla legendaarisimmat kisat ja Pietarsaaren Torsvikenissakin ajettiin. Monet aurinkoiset juhannukset vietettiin Haapajärven ajojen pärinässä.

Kovimpia kuskeja olivat vanhemmasta polvesta Timo Laine, Olli Turunen, Rauli Mäkinen, Heimo Kaikko ja kumppanit, nuoremmista lienee Vekku Tuoriniemi, Juha Moksunen ja Jari Kortelainen.

5

6395

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edelleen

      mutta varmaan vähäisempää kuin ennen...

      Esim: Forssa - 11.8.2007, MAARATA PILVENMÄKI
      Ravirata, Forssa, Lauantai 11.8.2007 (iltapäiväkisa)

      Maarata-ajot, 25.08.07, Pori

    • former longtracker

      Maarata-ajoa käsitellään esim näillä sivuilla :
      www.speedwaysuomi.com tai www.teamlaine.com

    • Suomeen

      Kyllä lajissa on viime vuosina saatu taas nauttia kansainvälistä menestystä - Joonas Kylmäkorpi saavutti MM-hopeaa viime vuonna ja uusi tempun tänä vuonna. Eikä ole mahdotonta etteikö joskus tulisi jopa kultaa. Maarata on hieno laji.

      • eeppos

        Joo, koneet olivat JAP- merkkisiä, 500cc. Nopea rata oli myös Riihimäellä. Muistan Kalevi Lahtisen tekemän rataennätyksen. Muita kuskeja olivat mm. Jouko Naskali ja Kauko Jousanen, sekä Tötterström, että Pajari.


    • Anonyymi

      Haapajärvellä monena Juhannuksena 60 luvulla nuo kaverit ajoi. Oli mahtava tunnelma. Myös Timo Sinkkosen nimi jäänyt sieltä 60 v takaa muistiin. Japit, kilpakoneet. Haapajärvellä dattui se paha onnettomuuskin kisassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2086
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1353
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1015
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      218
      965
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      846
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      L.
      Ikävä
      95
      833
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      75
      716
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      707
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      71
      630
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      611
    13. 43
      591
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      462
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      460
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe