eli probleemahan on lyhykäisyydessään: tv:ssä ei ole scarttia (vanha telkkari) joten piuhat ensin videoon scartilla ja siitä antennijohdolla telsuun. MUTTA kun ne leffat 'väpisee' niinkuin tiedätte... Tv ei löydä devarin antennijohdon signaalia? syy?
Onko jotain kommervenkkiä edes tietää mikä leffa on salattu, niin ei tule sitten suotta vuokrattua? taikka saada ne näkymään telsussa?
Telsua en ole ihan heti aikeissa uusia, kun ei noi digihigivehkeet vielä ole oikein löytäneet sitä hinta/laatu tasapainoaan ;)
Onko jotain kommervenkkiä edes tietää mikä leffa on salattu, niin ei tule sitten suotta vuokrattua? taikka saada ne näkymään telsussa?
Telsua en ole ihan heti aikeissa uusia, kun ei noi digihigivehkeet vielä ole oikein löytäneet sitä hinta/laatu tasapainoaan ;)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuvan häiriöt johtuvat DVD-levyjen Macrovision-kopiosuojauksesta. Se aiheuttaa videonauhurin läpi mennessään häiriöitä kuvaan, ja tarkoituksena on siis estää DVD:n kopiointi videonauhalle. Levyistä ei yleensä ilmene, onko ne suojattu vai ei. Yleensä on. Ei siihen auta muu kuin kytkeä DVD suoraan televisioon. Onnistunee kun laitat telkkariin kiinni antennihaaroittimen ja siihen kiinni sekä videolta että DVD:ltä tulevan antennipiuhan, jos siis DVD:llä on vastaava liitin, tai. Tutki telkkarin ja DVD:n käyttöohjeet (ai että eihän niitä ole....) Muuten ei oikein auta muu kuin ostaa uusi telkkari tai vuokrata videokasetteja. En kyllä ymmärrä mitä järkeä on katsoa DVD-levyjä 4:3 kuvaruudusta, kun kaikki DVD:t ovat laajakuvamuodossa, ja vielä ilman SCART-piuhaa, jolloin kuvakin heikkenee surkeaksi. Parempi olisi tyytyä suosiolla videokasetteihin.
"Kuvan häiriöt johtuvat DVD-levyjen Macrovision-kopiosuojauksesta."
Macrovision suojaus on poistettavissa DVD-soittimesta parhaassa tapauksessa kaukosäätimellä tai modifiontipiirillä (100-200 e). Lisäksi myydään tarkoitukseen SCART-kaapeleita (esim. http://www.techtronics.com/uk/shop/873-techtronics-vcr-mode-upgrades.html), joka saattaisi tähän nimenomaiseen tapaukseen paras ratkaisu.
"Ei siihen auta muu kuin kytkeä DVD suoraan televisioon. Onnistunee kun laitat telkkariin kiinni antennihaaroittimen ja siihen kiinni sekä videolta että DVD:ltä tulevan antennipiuhan, jos siis DVD:llä on vastaava liitin"
DVD-soittimissa ei ole RF-lähtöä, joten tämän suunnitelman voi haudata saman tien
"En kyllä ymmärrä mitä järkeä on katsoa DVD-levyjä 4:3 kuvaruudusta, kun kaikki DVD:t ovat laajakuvamuodossa"
Kaikki DVD:t eivät ole laajakuvamuodossa ja (lähes) kaikki DVD-soittimet osaavat tehdä laajakuvasta letterboxatun 4:3 kuvan niille telkkareille, jotka eivät osaa litistystä itse tehdä.
..ei kunnon leffoja viitikkään vanhasta telsusta kattoa, niitä varten mulla on kyllä videotykki, mutta eukko ja ipanat kattovat monesti mielummin telsusta (ei tarvi pimentää kämppää eikä virittää tykkiä jne.) johonka käyttöön scartiton telsun kuvanlaatu kyllä piisaa..