Tarkoitus olisi remontoida makuukamari vanhassa kesämökkikäytössä olevassa hirsitalossa. Seinissä on tapetoitua pahvia jonka alla koolaus ja toinen kerros tapetoitua pahvia hirren päällä, ei siis mitään eristeitä. Olisiko järkevää poistaa pahvit ja laittaa tilalle jonkinlaista eristettä sekä päälle levyä; millainen eriste ja levy olisi tarkoitukseen paras vaihtoehto? Huoneessa ei ole pidetty talvella lämpöä päällä ja se tulee todennäköisesti olemaan jatkossakin talvisaikaan kylmillään.
Kamarin remontointi
remppaliina
51139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sitä edes lämmittää?
Sinuna poistaisin ne pahvit ja tapetitkin ja palauttaisin sen alkuperäiseen hengittävään asuunsa.
Toki jos haluat jännitystä elämään voit eristää, muovittaa ja levyttää. Sittenhän voi alkaa veikkaamaan, kuinka kauan kestää kun seinät kostuu ja homehtuu!
Tarkennuksena alkuperäiseen kysymykseeni että tarkoitus on siis lämmittää huonetta puilla silloin tällöin talven aikana kun huone on käytössä mutta peruslämpöä ei ole tarkoitus pitää päällä ainakaan jatkuvasti. Oikeanlaisia eristeitä ja seinälevyjä käytettäessä homehtumisvaaraa ei käsittääkseni pitäisi olla, siksipä kyselin mitkä materiaalit olisivat tarkoitukseen sopivimpia.
pellava eristettä tai (ekovillaa, mutta sitä ei saa levymuodossa). Huokoinen kuitulevy sopii ja toimii myös eristeenä, löytyy 12 tai 25mm. Eikä muovia tai lateksimaalia.
Jos mökkiä lämmitetään vain muutaman kerran talvessa, niin on aivan rahan tuhlausta alkaa sitä eristämään. "Asuimme" saunamökissä kahtena ekana talvena kun varsinaista mökkiä ei vielä ollut. Sen sai helposti lämpimäksi kaminalla ja öisin varmistuksena oli pieni sähköpatteri. Hirsipaksuus saunamökissä on 12 cm luokkaa. Varsinainen mökkimme on noin 17cm hirrestä. Eristettä katossa ja lattiassa 150mm, seinissä ei lainkaan. Talvella peruslämpönä 5-7 astetta ja sähkönkulutus on ihan siedettävä. Kun tulemme mökille laitetaan takka lämmittämään ja homma toimii ihan mukavasti. Tärkeintä mielestäni on varmistaa rakenteen tiiveys vedon suhteen.
Jos sieltä ei mitään vetoa käy, silloin sitä ei tarvitse eristääkään. Kriittiset kohdat ovat lattia josta kylmä pääsee huoneeseen helposti, sekä katto josta lämmin ilma pääsee karkaamaan ilman riittävää eristystä. Seinissä riittää jos hirret ovat tiiviit, eikä vetoa synny. Paksu hirsi on riittävä lämmöneriste seinässä.