Elikkä haluamme antaa lapsellemme hieman normaalista poikkeavamman nimen ja olemme miettineet Nimiä Siru ja Sade. Ongelmana onkin nyt vain se että emme tiedä että koska sitten olisi lapsen nimipäivä kun tavallisesta kalenterista ei nimiä löydy. Joten onko kenelläkään tietoa milloin nimipäivät ovat tai onko netissa jossain jokin sivu mistä voisi katsella lapsien nimiä & nimipäiviä?
Nimipäivistä?
Erikoisemmat nimet
7664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
en ole ihan varma mutta mielestäni se on sillein et jos vaikka nimi on sade ja sillä ei ole nimi päivää niin sen nimpparit on sillon kun on vaikka säteen nimi päivä eli samanlaisia sanmana päivänä esim olikohan ettö juulia nimeä ei ole kalenterissa niin hän viettää silloin synttäreitä julian päivänä :)
Jos ei löydy kalenterista (sieltä takaa hakemistosta) nimipäivää, niin ei ole silloin nimipäivää.
Sopikaa itse, milloin vietätte aina nimipäivää. Vaikka just Säteen tai Sirpan nimipäivänä. Tai miksei vaikka Pentin!
Siellä mm on listattu nimipäivättömille nimipäiviä.
Sirun nimipäivä olisi sen mukaan Sirkan päivänä 16.10 ja Saden nimipäivä 18.10 Säteen päivälle sijoitettuna.
Täytyy kuitenkin muistaa, että vain almanakkanimillä on viralliset nimipäivät.
Hyvinkin monet ovat eri paikkoihin listanneet nimipäiviä monille ei-almanakkanimille, mutta ne siis ovat aina kunkin henkilön omakohtaisia mielipiteitä, eivätkä mikä absoluuttinen totuus, eivätkä ne ole millään muotoa virallisia.
Jos haluaa lapselleen täysin virallisen nimipäivän, on tyydyttävä almanakkanimeen! Tylsää...ehkä.
hanki käsiisi nimikirja ja selvitä mistä nimet on alunpoerin johdettu. useimmille harvinaisillekin nimille löytyy joku alkuperä tai voit sen johtaa itse ja ottaa nimipäivän sen mukaan. Tai sitten joku päivä jossa on saman tyylinen nimi..
Miksi ihmeessä nimipäivää pitää edes juhlistaa mitenkään? minun mielestä se on aivan turha "juhla". Minä sain nimipäivän vasta 2005 vuoden kalenteriin. Eli ei olla juhlittu nimipäiviä koskaan, kun olin pieni. Enkä ole mistää jäänyt paitsi. Sisaruksillani on nimipäivät ollu aina, mutta ei olla niitäkään pahemmin juhlittu. Minusta on aika hölmöä jos keksimällä keksitään että jonain tiettynä päivänä juhlitaan nimipäivää, vaikka omaa nimeä ei ole edes kalenterissa. Tai se on vielä hölmönpää että juhlitaan toisen tai kolmannen nimen nimipäivää.
Nykyään tulee entistä enemmän näitä keksittyjä nimipäiviä, koska halutaan antaa erikoisia nimiä mitä ei löydy kalenterista.
Tässä vaan mun mielipide, ei tarvi niin vakavasti ottaa.
Siis turhempaa antaa etsiä!
En itse välitä siitä pätkääkään vaikka nimi on aina kalenterista löytynyt...