pulloon esim argon laittaa mittarin jälkeen takaiskuventtiiliä???käytetäänkö alumiinihitsauksessa yleensä argonia??
tarvitseeko
suojakaasu
71192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tarvita takaiskuventtiiliä ja argonia käytetään alumiinin hitsauksessa. Millä hitsailet ja mitä?
Itse olen hitsannut TIG:illä monenlaisia alumiinirakenteita, sylinterinkansia, kiinnikkeitä yms. ja jälki on erinomaista jos siihen paneutuu ammattimaisesti. Ammattikäytössä tosin on käytettävissä myös monia hitsauspuikkojen seoslaatuja, joista sitten kokemuksen ja esityön koneistuksen antamien havaintojen perusteella valitaan kuhunkin materiaaliin sopiva puikko.
mig:in ja tig:in ero???
TIG:issä on elektrodi, jonka ympärille suojakaasu johdetaan. Tämän volframelektrodin ja hitsattavan kappaleen välille syntyy valokaari, joka sulattaa perusaineen ja johon irrallisella, päällystämättömällä hitsauspuikolla sulatetaan lisäainetta. MIG:in periaatteen varmaan tiedätkin.
TIG:in hyvänä puolena MIG:iin verrattuna nimenomaan alumiinin hitsauksessa on se, että perusainetta voi lämmittää ja sulattaa ennen lisäaineen syöttämistä. Tämä takaa tiiviin ja tasalaatuisen sauman myös vaihtelevilla saumanleveyksillä ja etenkin esim. sylinterinkansien täyttöhitsauksissa.
Ja alumiinin tig-hitsauksessa pittääpi olla vaihtovirtatig. Ite oon hitsaillu kaikenlaisia perämoottorin potkurin lapoja, kalarautoja, mopon alumiiniosia yms. vekottimia ja mm. paloauton vesisäiliökkii kävi joskus korjauksessa. Sitä hitsasin em. tigillä ja pulssi-migillä. Puhtaus on alumiinin hitsauksessa tärkee asia ja siihen on hyvä olla ruostumaton teräsharja ja suorahiomakone ja siihen kovametalliterä, nin jopas tulloo hyvä.
Totta tuo. Esim. jos on korjattavana halkeama alumiinirakenteessa, pitää vaikka paineilmakäyttöisellä 'spörällä' kovametalliterällä avata halkeama täysin ja täydeltä mitaltaan metallikiiltoiseksi ja niin leveäksi, että TIG:in suutin/elektrodilla mahtuu hyvin operoimaan.
Jos fuskaa, niin jäljelle jääneestä railosta hitsatessa esiinsyöksyvä paska saa hitsaussauman näyttämään salmiakkikossuyrjöltä. :D
Tuon parempaa määritelmää ei oo olemassa tuohon asiaan. Oot ytimessä!!
Jauhekaari
Mig/Mag
Puikko
Tig
Mitä virtalähteitä ja virtalajeja kyseisissä menetelmissä käytetään ja mitä eroa on käyttääkö tai - napaa?