Neuvoa Irlannin ja Britannian kierrokseen?

Stiofan

Dia dhuit!

Olen täysin itsenäisessä pallontallaamisessa vasta-alkaja, joka kaipailee vinkkejä kokeneemmilta Irlannin ja Britannian matkailijoilta. Elikä - tarkoitukseni on lähteä syyskuussa Irlantiin, kiertää siellä pari viikkoa. Jatkaa sieltä Mansaaren kautta Skotlantiin ja kierrellä sitä pitkin ja poikin. Siitä Walesin kautta Cornwalliin ja Etelä-Engalntiin ja sieltä jos Luoja suo vielä Bretagnen kautta koto-Suomeen. Myönnetään - tavoite on ehkä kunnianhimoinen.

Kuinka on - onko syksy hyvää aikaa kierrellä Briteissä? Onko mikään enää auki? Entä sää - sataako siellä todella aina?

Onko kukaan kokeillut reppumatkailua seudulla? Mihin tulisi varautua? Ainakin kumisaappaat ja sadetakki lienevät tarpeelliset?

Entä sitten budjetti? Voiko aloittelijakin selvitä n. 30 e päiväbudjetilla tai vähemmällä? Voiko esim. Irlannissa tai Englannissa telttailla vapaasti? Entä onko liftaaminen edes syrjäseudulla kuten Länsi-Irlannissa tai Pohjois-Skotlannissa turvallista?

Kuinka Briteissä pystyy liikkumaan ympäriinsä jos haluaa vältellä isompia keskuksia eikä ole juuri varaa kalliisiin kulkuneuvoihin? Onko kattavaa bussiverkkoa? Kuinka ylipäätään nuoreen reissumieheen suhtaudutaan? Voiko luottaa paikallisten vieraanvaraisuuteen?

Entä mikä on halvin tapa majoittua ja ruokailla? Luonnollisesti reppumatkailijan kantamusten on oltava mahdollisimman kevyet eikä sitä teltassa joka yö jaksa nukkua - selkä menee varmasti kyttyrälle :(

Entä onko kukaan matkaillut erityisemmin keltinkielisillä seuduilla? Esim. Connemara, Donegal ja Dingle Irlannissa, Hebridit Skotlannissa, Snowdonia Walesissa ja Bretagnen länsiosa? Nuo kohteet olisivat minun suurin mielenkiintoni ensi syys- ja lokakuussa.

Entä ehtiikö kahdessa kuukaudessa todella näkemään noin paljon? Konkarin tai edes puoli-konkarin komenttia kaipailisin.

Kysymysten lista leinee loputon ja minulla on vain vajaat kaksi kuukautta aikaa löytää vastauksia. Kuka tahansa joka voi vastata edes yhteen yllä olevista kysymyksista ja niihin liittyvistä muista kysymysrihmastoista lasketaan allekirjoittaneen sydänystäväksi!

Jos olet päässyt näin pitkälle tekstissä - toivon sinulle onnea ja pyydän edes muutamaa neuvovaa sanaa...

2

1513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emppukirahvina

      Heip! Törmäsin vahingossa kirjoitukseesi, ja hämmästyin! Itsellä n.heinäkuun tienoilla reissu suunnitteilla ja kiinnostuin, kun irlanti-britannia alue kiinnostaa, haluaisin siis vain tietää toteutuiko reissusi, ja jos niin miten onnistui? Lähes samat kysymykset minuakin askarruttavat :-) siis jos tämän joskus luet, ole kiltti, ja vastaa, kaipaan neuvoja yhtä paljon kuin sinä viime kesänä!

      • red celt

        Kyllähän se reissu toteutui. Ja hyvin toteutuikin.
        Mitäs jos lähetät kysymykset suoraa osoitteeseen [email protected] niin voin vastata kaikkeen avaoimesti ja nii pitkästi kuin jaksan. Olen tosin nyt asepalvaluksen kurimuksessa joten vastauksissa saattaa kestää viikko jos toinenkin.

        Kirjoittelemisiin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe