DMC-FZ8 vai DMC-FZ50?

Kamera pitäisi ostaa ja tuommoiseen panasonicin bridge kameraan päätynyt, mutta kumpi noista?


niin ja olisihan tuo fz50 saatavana myös leica v-lux mallina, mutta siinä ei hinta eroa taida kannattaa maksaa, kun lisää tulee vain kuvankäsittelyohjelma?( ja leican merkki)
61253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Molemmat ovat hyviä. FZ50 hieman monipuolisempi, mutta FZ8 pienempi. Monet ominaisuudet samanlaisia, mutta tässä muutama FX50:n ominaisuus, joihin voi kiinnittää huomiota verratessa sitä FZ8:aan:

Voi kiinnittää ulkopuolisen salaman
Hieman pienempi kohina
Kuvanlaatu hieman parempi
Noin kaksinkertainen painoltaan
Etsintä voi kääntää
FZ50-10M, FZ8-7M

Äänestä

Siinä on hyvä kamera, kuvanlaatu erinomainen kun kuvaat RAW:lla. Kohina RAW:lla kuvattuna ei eroa edes ISO800 paljoakaan halpisjärkkäreistä esim. Sony Alpha 100:sta, tarkkuus on hyvä ja tuo on yksi tykätyimmistä Panasonicin malleista käyttäjien keskuudessa. Leican leimasta en nyt itse ainakaan maksaisi ylimääräistä, ohjelmia saa kuitenkin aina hommattua.

Äänestä

Itse mietin kanssa noiden kahden välillä ja päädyin jämerämpään 50:een. En ole kauppoja katunut. On loistava kamera luokassaan. En ole vielä raw:ia kuvannut, mutta pitää sitäkin kokeilla. Esim. zoomin objektiivissa oleva säätö oli yksi minun valintani ratkaiseva seikka, koska se on aivan eri luokkaa kuin ne epämääräiset moottoroidut vipuset laukaisimen vieressä. On aivan oikean kameran tuntu. Samoin käsitarkennus samalla systeemillä.

Äänestä
  • kun ei ole suomenkielistä käyttistä. Fz50 pieni näyttö, niin ja lieneekö reaaliaikainen info näytössä, kun on tarkennettu, mutta ei vielä kuvattu?

    Äänestä

  • muutama asia kirjoitti:

    kun ei ole suomenkielistä käyttistä. Fz50 pieni näyttö, niin ja lieneekö reaaliaikainen info näytössä, kun on tarkennettu, mutta ei vielä kuvattu?

    Haluan kuvata aina etsimen kautta aina, kun on mahdollista ja näytössä oleva informaatio (tai sen paljous) on ihan riittävä minulle. Englanninkielinen valikkokieli ei ole ongelma jos osaa englantia sen verran. Päin vastoin monet termit ovat englanniksi paremmat ymmärtää.

    Äänestä

Isukillani on Leica V-lux ja kyllä se kelpovekotin on. Tosiaan hyvä, kun on objektiivissa tarkennus ja zoomaus ja muutenkin monipuolinen kamera.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hankkimassa kirjoitti:

Kamera pitäisi ostaa ja tuommoiseen panasonicin bridge kameraan päätynyt, mutta kumpi noista?


niin ja olisihan tuo fz50 saatavana myös leica v-lux mallina, mutta siinä ei hinta eroa taida kannattaa maksaa, kun lisää tulee vain kuvankäsittelyohjelma?( ja leican merkki)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu