"Kotitalouksien asuntolainojen kasvu kiihtyi Suomen Pankin mukaan toukokuussa lainojen koron noususta huolimatta. Lainakanta kasvoi ennakkotietojen mukaan kovaa 14 prosentin vauhtia eli 0,1 prosenttiyksikköä nopeammin kuin huhtikuussa.
Uusien asuntoluottojen keskikorko nousi toukokuussa 0,09 prosenttiyksikköä. Korko nousi keskimäärin 4,55 prosentista keskimäärin 4,64 prosenttiin."
http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=3743
Uusien asuntoluottojen keskikorko nousi toukokuussa 0,09 prosenttiyksikköä. Korko nousi keskimäärin 4,55 prosentista keskimäärin 4,64 prosenttiin."
http://www.kauppalehti.fi/4/i/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=3743
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vähän huolestuttaa kieltämättä tuo uutinen. Odotin että lainainto alkaisi pikkuhiljaa viiletä. Voi olla että asuntomarkkinat ovat pikkuhiljaa ylikuumenemassa. Vielä en kuitenkaan lähtisi puhumaan romahduksesta.
...perii kymmenentuumaisella vuokria
Lainakanta kasvaa pakosta vaikka lainanotto ei enää kasvaisi, koska toisesta päästä maksellaan pois pieniä lainoja, jotka otettu vuosia sitten ja toisaalta tuoreet lainat ovat aivan eri suuruusluokkaa. Ja oma vaikutus on varmasti myös tasaerälainoilla, joita ei nyt korkojen noustua enää lyhennetä samaa tahtia vaan sen sijaan pidennetään maksuaikaa.
Jaa, että jos kaksi pientä lainaa maksetaan pois yhdellä suuremmalla, niin lainakanta kasvaa. Tai tasaerälainen maksuajan pidentyessä lainakanta kasvaa.
Ilmeisesti perinteisen lainan tapauksessa lainakanta ei kuitenkaan kasva korkojen noustessa, vaikka siinäkin tulee enemmän maksettavaa.
kantaa sitten pätkän vertaa...
"Ja oma vaikutus on varmasti myös tasaerälainoilla, joita ei nyt korkojen noustua enää lyhennetä samaa tahtia vaan sen sijaan pidennetään maksuaikaa. "
Jos uusia luottoja otetaan samalla vauhdilla mitä ennestään ja vanhoja lyhennetään hitaammassa tahdissa (kun korkojen osuus tasaerästä kasvaa), niin totta kai lainakanta kasvaa, vaikka lainanotto ei kasvaisi.
Se että näin itsestään selviä asioita pitää vääntää rautalangasta, kertoo kyllä tosi paljon siitä, millaiset ihmiset nyt ottavat lainaa ja hankkivat asuntoja.
joka maksaa pois pieniä lainoja ja ottaa sen tilalle suuren. Pienet lainat ja lainanhoitokulut on tietenkin niillä, jotka ostivat asunnon esim. 1996. Ja suuret niillä, josta ostavat asunnon nyt. Kun lainan keskikoko nousee asuntojen kallistuessa, niin lainakanta tietenkin myös kasvaa, vaikka velallisten määrä on sama.
Hra kaikkitietävä voisi hieman harjoitella suoltamaan ymmärrettävämpää tekstiä. Jos hra kaikkitietävä tahtoo sanoa, että lainakanta kasvaa, koska nykyisin otetaan suurempia lainoja tai lainojen takaisinmaksuajat ovat entistä pitempiä, niin silloin kannattaa sanoa juuri näin, eikä puhua pienten lainojen takaisinmaksusta yms. koska tämän voi tulkita monella tapaa - mm. niin, että vanhoja, korkeampikorkoisia lainoja maksellaan pois uudemmilla, joissa on paremmat ehdot. Kas kun tällaistakin tapahtuu ja sehän ei tosiaan lainakantaa kasvata.
Ja tuhnu pitää näitä JOS JOS JOS ja JOS lauseita näköjään itsestäänselvyyksinä. Eipä ihme että tuli myytyä märkäpäänä heti Karin jälkeen.
...et sitten omaa edes sen vertaa mielikuvitusta, että osaisit oman nickin keksiä? Oikean santun kirjoitukset on muuten varsin helppoa tunnistaa: järkeviä ja älykkäitä, eivätkä mitään leikkaa-liimaa juttuja, joten älä viitsi vaivautua enää, vaan painu siitä mopoasi rassaamaan.