lämmitysjärjestelmät

olen katsellut netistä erilaisia talopaketteja. talojen lämmityksestä ei juurikaan kuitenkaan puhuta. tuleeko esim. kastellin paketissa joku järjestelmä / vaihtoehtoja valmiina vai jääkö sen valinta, hankinta ja asennus kokonaan ostajan / rakentajan huoleksi?
81884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

talon rakentamiseen valmiiksi asuttavaksi. Ei näyttäisi hyvältä hinnassa. Halvalta pitää hinnan vaikuttaa, ja toimitussisältö pitkältä, vaikka sitten kirjaamalla useampaan kohtaan siihen listaan samoja asioista.

Äänestä

Jokainen valitsee kukkarollensa, tontillensa ja ideologiallensa sopivan lämmitysjärjestelmän. Jonnekin saa kaukolämmön, jonnekin kannattaa laittaa maalämpö jne.

Meille tuli kaukolämpö. Perustamiskustannukset olivat kalliit, mutta eipä sähkö hinnan tuleva nousu saa aikaan sykäyksiä rinnassa. Ja on vaivaton sekä huoleton.

Äänestä
  • Eikös tuon kaukolämmön hintakin ole aika hyvin sähkönhintoja seurannut? Kyllä ne senkin hintoja nostaa vastaamaan sähkön hintaa.

    Äänestä

paketin ja ainoastaan paketin. Loput sävellät itse. Ja sehän vasta kivaa on.

Äänestä

Jokainen valitsee itselleen sopivan.

Olen itse kallistumassa kahteen takkaan ja suoraan sähkölämmitykseen. Maalämpö on sikakallis eikä maksa itseään takaisin. Sähkön hinta ei voi nousta paljoa koska Suomessa on niin vaötavasti sähkölämmitteisiä taloja ja kaksi takkaa auttaa kovilla pakkasilla. Ilmalämpöpumput lienevät isolta osalta humpuukia, niiden tuoma etu on marginaalinen siihen nähden kunka rumia hökötyksiä ne ovat talon seinässä.

Äänestä
  • Surullista kyllä, mutta kyllä voi ja nousee. Mutta ajatus oli kyllä mielenkiintoinen - varsinkin Suomessa ;)

    Äänestä

  • nousta "kovin paljon... kirjoitti:

    Surullista kyllä, mutta kyllä voi ja nousee. Mutta ajatus oli kyllä mielenkiintoinen - varsinkin Suomessa ;)

    Kunhan Pohjoismaatkin hankkivat sähkönsä eurooppalaisilta tukkusähkömarkkinoilta, tullee hinta nousemaan ja yllättävän paljonkin.

    Äänestä

Jukassa ainakin aikaisemmin oli mukana joko PILP tai maalämpöpumppu. MEille tuli myyjän kautta PILP, joskin ei otettu sitä mikä paketissa oli vaan vaihdettiin IVT Nilaniin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipa kirjoitti:

olen katsellut netistä erilaisia talopaketteja. talojen lämmityksestä ei juurikaan kuitenkaan puhuta. tuleeko esim. kastellin paketissa joku järjestelmä / vaihtoehtoja valmiina vai jääkö sen valinta, hankinta ja asennus kokonaan ostajan / rakentajan huoleksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu