Oisko A500 web selainta?
web selain A500?
8
1178
Vastaukset
- Atari 520 STfm
Tän ikäisille koneille web-selainta??
En usko!
Tai saattaa ehkä Amigalle ollakkin? Oletko kuullut ikinä Mosaikista? Jos en väärin muista? Saaneenko tämän Amigale????
T: Atari.- miksuh.
Amigalle on useampikin webbiselaimia, se sitten on eri juttu mitkä toimii A500:lla.
Itse pääsin ekan kerran kotoa nettiin 1994 ja mulla oli sillon Amiga 500 3MB muistilla ja 40MB SCSI-kovalevyllä. Kyllä sillä surffasi aivan hyvin. Suurin pullonkaula oli ennemminkin nettiyhteys, 14400bps v32.bis modeemi ei ole mikään vauihtihirmu tiedonsiirrossa :) Webbiselaimena mulla oli AMosaic. Tuo on Amiga-porttaus Mosaicista. Mosaic on alkeellinen nykymittapuun mukaan, mutta eipä ne webbisivut kovin ihmeellisiä ollut tuohon aikaan.
Uudemmilla Amigoilla käytetään näitä lehittyneempiä, mutta väistämättä raskaampia selaimia:
- Voyager
- IBrowse
Jos A500 on riittävästi laajennettu, niin kyllä noidenkin pitäisi toimia. Muistia ainakin pitäisi olla enemmän kuin peruskoneessa. - miksuh.
miksuh. kirjoitti:
Amigalle on useampikin webbiselaimia, se sitten on eri juttu mitkä toimii A500:lla.
Itse pääsin ekan kerran kotoa nettiin 1994 ja mulla oli sillon Amiga 500 3MB muistilla ja 40MB SCSI-kovalevyllä. Kyllä sillä surffasi aivan hyvin. Suurin pullonkaula oli ennemminkin nettiyhteys, 14400bps v32.bis modeemi ei ole mikään vauihtihirmu tiedonsiirrossa :) Webbiselaimena mulla oli AMosaic. Tuo on Amiga-porttaus Mosaicista. Mosaic on alkeellinen nykymittapuun mukaan, mutta eipä ne webbisivut kovin ihmeellisiä ollut tuohon aikaan.
Uudemmilla Amigoilla käytetään näitä lehittyneempiä, mutta väistämättä raskaampia selaimia:
- Voyager
- IBrowse
Jos A500 on riittävästi laajennettu, niin kyllä noidenkin pitäisi toimia. Muistia ainakin pitäisi olla enemmän kuin peruskoneessa."Uudemmilla Amigoilla käytetään näitä lehittyneempiä, mutta väistämättä raskaampia selaimia:"
Kehittyneempiä piti toki sanoa.
- tietääkseni
ole ja eikä taida olla mahdollistakaan.
- vfrbgt
IBrowse ja voyager nyt ainakin ensimmäisenä tulisi mieleen. Mutta viissatanen saa olla aika rankalla kädellä laajennettu jos sillä nettiin haluat.
vähintään 030-turbo ja 16 megaa muistia. Ja kovalevy tietysti. Grafiikkakortti ja monitori jos meinaat jotain pystyä lukemaankin. - miksuh.
No kummastipa itse vaan surffasin A500:lla webbisivuilla jo 1994 :) Siinä tosin oli 3MB rammia ja kovalevy.
- onkohan
http://peta.mobilserver.cz/amiga/
Näkyy toimivan. Aika karkeen näköstä. Tekstipohjasta nettitoimintaa vois perus viissatasella harrastaa muttei juuri muuta.- miksuh.
Toki se on karkean näköistä AMosaicilla, mutta pitää nyt muistaa että Mosaic oli ensimmäisiä webbiselaimia. Mosaicin voidaan sanoa olleen se mikä ensimmäistä kertaa teki webistä suositun.
Monet 90-luvulla syntyneet teinit ei edes tiedä, että webbi keksittiin vasta 1990. Mosaic julkastiin 1993. Amiga-versio, AMosaic, seurasi pian perässä ja itse käytin sitä jo 1994.
On siis varsin ymmärrettävää, että AMosaicilla nykyiset webbisivut näyttää karuilta ja vääristyneiltä. Sen aikaiset sivut oli hyvin hyvin hyvin paljon yksinkertasempia kuin nykyiset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1173892SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763225Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.641819SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2181292Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171212Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee199974Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49755Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20706- 62696
Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6690