moi. mull ois tällä kertaa vaan semmonen kysymys, ett paljonko kani maksaa suunnilleen kuussa?(kääpiökani)
kysymys
kanin harkitsija
4193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä ostat sille JA mistä ostat.JOS VIITSIT tehdä jotain ITSE kani ei ole kallis pidettävä.JOS EI SAIRASTELE,NIN,ETTÄ joutuu käyttämään lääkärissä.
HÄKKI tietty maksaa VAIN yksi x n. - 100 € VÄH. 120 x 60 cm.ÄLÄ osta pienempää. VESIPULLO2-5 €
RUOKAKUPPI? Kynnysmatto häkin pohjalle n. 2-3 € Vessanurkka häkkiin ? VAPON puupelletit vessaan 20 kg säkki n.6 €.riittää kauannn...
Ruoat??? HEINÄ=kallista kauppojen pikkupusseissa,osta paaleissa vaikka talleilta(todella halpaa,vielä halvempaa jos on itse mahd tehdä pihasta t. mökiltä,naapurista.
vihannekset.Syötä sille kaikki omenan karat. ,jos jollakin on tulossa liikaa omppuja kerjää niiltä,silpua ja kuivata talveksi,Porkkanoita,kakkoslaatua saa HALVALLAisoisa säkeissä viljelijältä.Niitäkin voi kuivata,KERPPUJA= ripusta pajuja ym "vastoina"=nippuina roikkumaan pimeään.näihin aikoihin.ON HERKKUA TALVELLLA.Muista myös ottaa TUOREITA oksia ulkoa pitkin talvea.HAMPAIDENHOITOON.EI TARVI OSTAA KALLIITA PURULELUJA kaupasta.Varmasti löytyy,jos et asu ihan helsingin keskustassa. Halvimmat pelletit,jos niitä haluu maksaa n. 1-1,5 € kg.EI OLE PAKKO OSTAA KALLEINTA GENESISTÄ.VOI myös vähän antaa kauraa, 40 kg säkki n. 3-4 €,viljelijältä.JA TURETTA SAA PIHALTA TAI METSÄSTÄ KESÄLLÄ.
EN NYT MUISTA MUUTA. Tietysti pikkusen töitä tämä teettää,mutta on hauskaa.JOS ET OLE ihan lapamato,laiskiainen.
Tietysti korvikkeita näille kaikille löytyy, mutta sitten se maksaa.
Mulla 5 kania. kustannukset kuussa ehkä 5 e.EI EHKÄ SITÄKÄÄN!!!EN OLE KOSKAAN LASKENUT.OSTAN vain noita pellettejä,lisukkeeksi,vaihteluksi.Pelletit vessaan.kauroja, talvella myös linnuille, heinää paaleissa,jos omat loppuu kesken.
Häkin kuivike:puru (pussi 50c)
heinä paalissa: maatilalta (ilmainen)
Pelletti:el.kaupasta (1,80 kuupallinen)
kaupan ostot:porkkana,parsa,ym.. (kallista! =) )
namit: rusina ja kuivatut hedelmät (muutaman sentin kk:ssa)
näkkäri:pari euroa paketti (joskus)
oksat:ilmaisia (kunhan ei kerää tien vierestä)
talvella:10e- /kk (riippuu tarjotun ruoan monipuolisuudesta)
kesällä:2e -/kk (jos sitäkään)
-kani ulkona -
Häkin käytettynä voi saada muutamalla kympillä.-ison..-tarvikkeineen!
(voi myös rakentaa itse! )
Kani ei kallis ole niinkuin edellinenkin kirjoittaja totesi !
hei. itselläni on ollut kaneja ja on edelleenkin Mikäli hankkii uroksen kannattaa varautua siihen, että kerran ainakin se täytyy viedä lääkäriin, mikäli ei ole tarkoituksena käyttää kaniaan jalostustarkoitukseen muutoin se täytyy leikata eli kastroida ja jos kanille tule esim. vaikka hammaspiikki tai käy jotain muuta sen kulut saattavan vaihdella.Itselläni menee puruihin heiniin ja muihin tarpeisiin kuukaudessa liki alle 30 euroa. Kani ei ole kallista hoidettavaa mutta siitä pitää huolehtia täyspäiväsesti.
Tietysti KUN OSTAA kaiken kaupasta.=ELÄINsellasesta,pienissä erissä.EIKÄ poikapupuakaan tarvi käyttää lääkärissä(kastroitavana) jos ei kaveria sille ota.
SE MAKSAA 60 - 100 € riippuu lääkäriasemasta.
KAIKEN MAALIMAN himphamppuja kaupoissa on MYÖS kaneille,mutta NE ei ole mitenkään tarpeellisia!!!!