kaks konetta verkkoon

Voisko joku kertoa miten saa kaks konetta laitettua yhteen jotta vois pelata pelejä verkossa kahestaan. käyttis on molemmissa xp home. Kummassakin koneessa on verkkokortti ja sitten mulla on sellanen verkkopiuha joka menee suoraan toisesta koneesta toiseen koneeseen. (siis verkkokortteihin) Tarviiko tälläsessa tapauksessa hubia. Olen kokeillu yhistää koneita xp:n ohjatulla verkon luomis hommelilla, mutta huonolla menestyksellä. Yksityiskohtaiset ohjeet ois jees...
913980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

XP:ssä pitäisi onnistua helposti. Palomuuri saattaa sotkea, sinne pitäs laittaa asetukset kuntoon, että hyväksyy verkkoliikenteen. Ei tartte hubia. Onko sulla oikeanlainen verkkopiuha (ristiinkytkentä vai suora)? Paikallinen telering myi minulle just vääränlaisen (suora). Kierolla sitten alkoi toimimaan, kun lisäksi otti palomuurin pois käytöstä. Verkkokorteissa on joskus vikoja, vaikka ovat uusia.

Tekstistäsi ei selvinnyt, aiotko jakaa netin myös ja pelaatko pelejä netissä vai verkkokoneiden kesken.

Tuolla alemmissa jutuissa tätä aihetta on käsitelty lukuisat kerrat... Katsele lisää sieltä.

Äänestä
  • siis, mulla ois tarkoitus jakaa vain kaks konetta jotta voisin pelata niillä kahdella koneella keskenään. Tarkoitusta siis ei ole jakaa nettiyhteyttä eikä pelata pelejä internetissä. Ja mulla oleva kaapeli on ristiinkytketty, mutta se ei toimi siltikään...lisää apuja?

    Äänestä

  • verkkoamatööri kirjoitti:

    siis, mulla ois tarkoitus jakaa vain kaks konetta jotta voisin pelata niillä kahdella koneella keskenään. Tarkoitusta siis ei ole jakaa nettiyhteyttä eikä pelata pelejä internetissä. Ja mulla oleva kaapeli on ristiinkytketty, mutta se ei toimi siltikään...lisää apuja?

    Eli minkäänlaita yhteyttä ei ole toisiinsa. Ei taida edes löytyä jaetut kansiot.
    Et maininnut, kokeilitko siten, että otat palomuurin pois päältä (jos sellanen on). Palaako verkkokorteissa vihreä valo?

    Lisää parempaa tietoa tuolta:
    http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=/directory/worldwide/fi/guides/functionguide_hardware_homenetwork/c02.asp
    Käy läpi ainakin kohta "Verkon toiminnan tarkistaminen"

    Äänestä

Ensin kytke se palomuuri pois käytöstä. Älä myöskään yritä tehdä ohjattua verkon asennusta. Jos verkkokortit ja niiden ajurit on kunnossa ja ehdottomasti ristiinkytketty kaapeli käytössä, niin sitten vain ryhdytään hommiin:

Tietokoneen nimi ja verkkotunnus
-Klikkaa "Oma Tietokone" -kuvaketta hiiren kakkospainikkeella ja valitse Ominaisuudet
-> Tietokoneen Nimi -> Muuta. Sinun on valittava kullekin mikrolle oma yksilöllinen nimi, kirjoita nimi ruutuun. Sitten ruksaa kohta "Työryhmä" ja kirjoita siihen haluamasi verkon nimi, mitä olet luomassa esim. "KOTIVERKKO". Tee tämä molemmissa mikroissa. Verkon nimi on oltava kaikissa koneissa sama, koneen nimi taas on yksilöllinen.

Seuraavaksi on määritettävä jokaisessa koneessa verkon IP-osoite ja aliverkon peite. Mene Ominaisuudet -> Lähiverkkoyhteys -> Yleiset -> Intertet-Protokolla (TCP/IP). Kirjoita IP-osoitteen kohdalle 192.168.000.001 ja aliverkon peitteeseen 255.255.255.0. Toiseen koneeseen on tehtävä sama asia, aliverkon peite täytyy olla molemmissa koneissa sama mutta IP-OSOITE JOKA KONEESSA ERI! Laita toiseen koneeseen ip-osoitteeksi 192.168.000.002 ja jos verkkoon tulee lisää koneita, niin sitten vain kasvatat viimeistä numeroa aina yhdellä.

Mene vielä Lähiverkkoyhteys->Ominaisuudet -kohtaan ja tarkista, että verkon komponenteista on valittu "Microsoft-verkkojen asiakas", "Tiedostojen ja tulostimien jakaminen Microsoft-verkossa" sekä "Internet-Protokolla (TCP/IP). Kaikki kohdat täytyy olla ruksattuina molemmissa koneissa.

Viimeisenä vaiheena sinun täytyy määrittää jaettavat resurssit eli mitä haluat verkossa jakaa. Mene Oma Tietokone-> ja klikkaa hiiren kakkospainikkeella kiintolevysi kuvaketta. Kohdassa "Jakaminen ja suojaus" kruksaa "Tämä kansio jaetaan" ja jakonimen kohdalle kirjoita nimi, jolla jaettava resurssi verkossa näkyy. Samalla tavalla määritä jaettavaksi kaikki mitä haluat: Kiintolevyt, yksittäiset kansiot, tulostimet jne. jne. ja taas molemmissa koneissa erikseen.

Nyt on verkko luotu! Koneet on käynnistettävä uudestaan, jotta asetukset tulevat voimaan. Sitten vain menet Oma Tietokone -> Verkkoympäristö ja klikkaa "Näytä työryhmän tietokoneet". Ruudulla pitäisi nyt näkyä molempien verkossa olevien koneiden kuvakkeet, joita klikkaamalla pääset verkossa liikkumaan. Onnistuiko?

Äänestä
  • pitää tänään kokeilla, että miten se rupeaa wörkkii kunhan vaan pääsen kotia.

    Äänestä

  • verkkoamatööri kirjoitti:

    pitää tänään kokeilla, että miten se rupeaa wörkkii kunhan vaan pääsen kotia.

    Jos meinaatte pelkästään pelata, niin tiedostojen ja tulostinten jakoa ei tarvi käyttää. Eikä myöskään NetBIOS:ia kannata ottaa käyttöön. Lähiverkkoyhteyden ominaisuuksissa ei tarvitse olla käytössä mitään muuta kuin TCP/IP Internet protokolla.

    Äänestä

  • 1/2 kirjoitti:

    Jos meinaatte pelkästään pelata, niin tiedostojen ja tulostinten jakoa ei tarvi käyttää. Eikä myöskään NetBIOS:ia kannata ottaa käyttöön. Lähiverkkoyhteyden ominaisuuksissa ei tarvitse olla käytössä mitään muuta kuin TCP/IP Internet protokolla.

    Huomasin kyllä varsin hyvin, että kysyjä aikoi vain pelata verkossa kahdella koneella, mutta halusin tehdä selkokieliset ohjeet verkon rakentamiseksi normaaliin kotikäyttöön. Koska näitä viestejä lukevat muutkin. Ja kun alkuperäinen kysyjä on aikansa pelannut verkossa ei hänellä ole kaukana ajatus, että voisiko siinä verkossa pelaamisen lisäksi ehkä myös jakaa tiedostoja, kirjoittimia ym. Mitä se haitaa, vaikka luokin verkon kerralla toimivaksi? En viitsisi kirjoitella noita ohjeita montaa kertaa.

    Äänestä

  • Mikä mahtaa mättää, kun koneisiin on asetettu samat lähiverkon asetukset ja windowsin omaa etsi-toimintoa käyttämällä molemmista koneista löytää toisen koneen? Ne eivät vain siis näyttäydy saman mshome-työryhmän alla. Koneiden välissä D-Link 514-reititin, johon pöytäkone liitetty verkkokaapelilla ja läppäri langattomasti. Tiedostojen kopiointi siis onnistuu, mutta koneet eivät näy kuten pitäisi.

    Äänestä

  • mahtaa olla kirjoitti:

    Mikä mahtaa mättää, kun koneisiin on asetettu samat lähiverkon asetukset ja windowsin omaa etsi-toimintoa käyttämällä molemmista koneista löytää toisen koneen? Ne eivät vain siis näyttäydy saman mshome-työryhmän alla. Koneiden välissä D-Link 514-reititin, johon pöytäkone liitetty verkkokaapelilla ja läppäri langattomasti. Tiedostojen kopiointi siis onnistuu, mutta koneet eivät näy kuten pitäisi.

    Ja vielä edelliseen täydennystä, että toinen kone näkyy toisen koneen kautta katsottuna halutussa mshome-työryhmässä, mutta kun koneen ominaisuuksiin tässä kohdassa klikkaa, tulee herjauksia, joiden mukaan palvelinta ei löytynyt verkosta/verkkopolkua ei löydy (käyttöoikeudet eivät ehkä riitä).

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


verkkoämatööri kirjoitti:

Voisko joku kertoa miten saa kaks konetta laitettua yhteen jotta vois pelata pelejä verkossa kahestaan. käyttis on molemmissa xp home. Kummassakin koneessa on verkkokortti ja sitten mulla on sellanen verkkopiuha joka menee suoraan toisesta koneesta toiseen koneeseen. (siis verkkokortteihin) Tarviiko tälläsessa tapauksessa hubia. Olen kokeillu yhistää koneita xp:n ohjatulla verkon luomis hommelilla, mutta huonolla menestyksellä. Yksityiskohtaiset ohjeet ois jees...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu