Mikäs teillä on asuntolainaa ottaessanne ollut oman pääoman määrä? Eli paljonko rahaa on kasassa ollut kun olette miljoonavelkaa hakeneet taloa varten? Joskus muistaakseni oli puhetta jonkun pankki-ihmisen kanssa että tänäpäivänä ei tartte olla käytännössä yhtään rahaa säästössä päästäkseen kiinni omaan rakennushankkeeseensa. Tällä hetkellä kun maksaa lähes 600 euroa vuokraa, niin ei siinä paljon säästöön pysty laittamaan, kuin jos kymmenen vuotta säästelee sitten pikkuhiljaa. Vuokraa tuona aikana on maksettu jo pirusti ja kaikki itseltä tavallaan pois.
Miten on?
Rane
5694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pörssiosakkeissa olevan noin 600 000 eur, lisäksi omistan muutaman sijoitusasunto, jotka ovat vuokrattuja. Kyllä pankki oli valmis myöntämään lainaa useamman milj. euron edestä. Tarkoitus olisi alkaa rakentaa kohtapuolin.
Onko paljon kustakin päässä?
Tuossahan se oman pääoman koko tuli jo otsikossa eli 0 euroa. Laina nostettu tänä vuonna. Vakuutena kiinteistö. Ei muita vakuuksia tai nimitakaajia.
sama vika rahikaisella! 100%:n lainoitus lisänä valtion takaus.
... eri lainottajia. Kiinnitys / takaus / omarahoistusosuus vaihtoehdot sekä korkomarginaalit vaihtelevat rahalaitoskohtaisesti yllättävän paljon. Enää ei kannata "luottaa" ainoastaan siihen "omaan" pankkiin. Tämä taitaa olla kyllä jo itsestään selvyys nyky Suomessa. =)