Moi
Nyt olisi työn vuoksi tarvis opiskella ruotsin kieltä niin, että kielitaidostani tulisi uskottava. Pohjilla on kouluruotsi, johon aikanaan ei tullut panostettua.
Olisiko kellään kokemuksia miten saavuttaisin tyyliin vuodessa siedettävän tason? Olen toki jo tajunnut, että opiskelun pitäisi olla melko kokonaisvaltaista ja töitä se teettäisi.
Ruotsin kielitaito haussa
3
570
Vastaukset 3
- Tretjake
Kannattais hankkia kaveri, joka osaa suomea ja ruotsia ja puhua hänen kanssaan ruotsia. Sit vois lukea kielioppia vähän kirjasta.
- JEPPEJOPPEJIPPOHIHHULI
Itsellänikin vähän sellainen ongelma kun ei oikein ole nyt ylä asteella oppinut tuota ruotsia ja haluaisin kyllä parempia arvosanoja... Olisiko neuvoja?
- joka päivää
pari sivua sanakirjan avulla ja kirjoittaa vieraat sanat vihkoon ja sitten lue sivu ainakin 4 kertaa uudelleen ääneen, jotta se painuisi mieleen!
Lisäksi on vielä www.stv.se - tv:n katsomismahdollisuus sekä radio: www.vr.se
ja sitten nyt saa niitä ruotsalaisia aikakauslehtiä aika halvalla.
Jo on rahaa, kannattaisi mennä Ruotsiin kielikurssille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361346Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke631118Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63993- 58968
- 69816
- 51811
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍82745Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le40719- 82692
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust14661