Moi
Nyt olisi työn vuoksi tarvis opiskella ruotsin kieltä niin, että kielitaidostani tulisi uskottava. Pohjilla on kouluruotsi, johon aikanaan ei tullut panostettua.
Olisiko kellään kokemuksia miten saavuttaisin tyyliin vuodessa siedettävän tason? Olen toki jo tajunnut, että opiskelun pitäisi olla melko kokonaisvaltaista ja töitä se teettäisi.
Ruotsin kielitaito haussa
3
559
Vastaukset
- Tretjake
Kannattais hankkia kaveri, joka osaa suomea ja ruotsia ja puhua hänen kanssaan ruotsia. Sit vois lukea kielioppia vähän kirjasta.
- JEPPEJOPPEJIPPOHIHHULI
Itsellänikin vähän sellainen ongelma kun ei oikein ole nyt ylä asteella oppinut tuota ruotsia ja haluaisin kyllä parempia arvosanoja... Olisiko neuvoja?
- joka päivää
pari sivua sanakirjan avulla ja kirjoittaa vieraat sanat vihkoon ja sitten lue sivu ainakin 4 kertaa uudelleen ääneen, jotta se painuisi mieleen!
Lisäksi on vielä www.stv.se - tv:n katsomismahdollisuus sekä radio: www.vr.se
ja sitten nyt saa niitä ruotsalaisia aikakauslehtiä aika halvalla.
Jo on rahaa, kannattaisi mennä Ruotsiin kielikurssille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2114880Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224013Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2273783Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1343072Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1583024Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162631Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos652540Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132145