Putket rumana

Kroisi

Onko mitään mahdollisuutta saada pakoputkia palautettua paremman näköisiksi millään konstilla. On meinaan aika rumiksi kuumentuneet.

7

1970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ShióVeli1

      AUTOSOL- niminen kromin / metallinkiilloitustahna, sillä kun hinkkaat niin alkaapa taas kiiltää,poistaa sinistymät ja kiillottaa tummenneet/ kellastuneet kohdat, on kyllä suht, työlästä käyttää, mutta lopputulos on hieno.
      Huono puoli on se että ajanmittaan ne putket tummuvat / sinistyvät / kellastuvat taas.

      Autosolia myydään huoltoasemilla ja tarvikeliikkeissä, maksaa n, 5,00 € / tuubi

      • sdssd

        Löydy kiillotustahnaa niin kysypä kultasepänkaupasta semmosta kuin metall police. Sama aine kuin autosol mutta eri nimellä.


      • Kroisi

        Käykö 0000 teräsvilla. Ei meinaan strasselitukolla/ vanhoilla kalsareilla onnistu tuo kiillotus.


      • ShoVeli1
        Kroisi kirjoitti:

        Käykö 0000 teräsvilla. Ei meinaan strasselitukolla/ vanhoilla kalsareilla onnistu tuo kiillotus.

        Kyllä se kangasrätti on paras, vaikka vanha t-paita, sillä ´vain ja Autosolia rättiin, jo lähtee tummentumat, jos hiot niitä jollain karkealla niin pinta naarmuttuu eikä se enää kiillä,ja tummuukin entistä pahemmin.


      • Kroisi

        vaikka kuinka hinkkaan putkea! Putki kyllä kiiltää mutta väri ei muutu! Mikä vikana?


      • koeta sitä
        Kroisi kirjoitti:

        vaikka kuinka hinkkaan putkea! Putki kyllä kiiltää mutta väri ei muutu! Mikä vikana?

        Voisit yrittää laittaa teräsvillaan hieman ainetta ja hinkata sillä. Ei kuitenkaan kromattuun putkeen vaan rosteriputkeen. Tulee taatusti kirkasta, ainakin mulla tuli.


      • FJR on hyvä pyörä
        koeta sitä kirjoitti:

        Voisit yrittää laittaa teräsvillaan hieman ainetta ja hinkata sillä. Ei kuitenkaan kromattuun putkeen vaan rosteriputkeen. Tulee taatusti kirkasta, ainakin mulla tuli.

        Kokeilepa likaista öljyistä rättiä - likaa pitää olla siten, että siinä on erittäin hienoa pölyä. Öljyä pitää olla riittävästi että pöly ei aiheuta naarmuja - jäteöljykin käy. Kierrä rätti putken ympärille ja vetele rätin päistä, jotta tulee kunnon hankaus. Tällä keinolla sain itse putket puhtaaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      189
      3449
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2770
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      110
      2626
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      60
      2459
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2381
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2105
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1840
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      3
      1819
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      34
      1667
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1531
    Aihe