Putket rumana

Onko mitään mahdollisuutta saada pakoputkia palautettua paremman näköisiksi millään konstilla. On meinaan aika rumiksi kuumentuneet.
71994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

AUTOSOL- niminen kromin / metallinkiilloitustahna, sillä kun hinkkaat niin alkaapa taas kiiltää,poistaa sinistymät ja kiillottaa tummenneet/ kellastuneet kohdat, on kyllä suht, työlästä käyttää, mutta lopputulos on hieno.
Huono puoli on se että ajanmittaan ne putket tummuvat / sinistyvät / kellastuvat taas.

Autosolia myydään huoltoasemilla ja tarvikeliikkeissä, maksaa n, 5,00 € / tuubi

Äänestä
  • Löydy kiillotustahnaa niin kysypä kultasepänkaupasta semmosta kuin metall police. Sama aine kuin autosol mutta eri nimellä.

    Äänestä

  • Käykö 0000 teräsvilla. Ei meinaan strasselitukolla/ vanhoilla kalsareilla onnistu tuo kiillotus.

    Äänestä

  • Kroisi kirjoitti:

    Käykö 0000 teräsvilla. Ei meinaan strasselitukolla/ vanhoilla kalsareilla onnistu tuo kiillotus.

    Kyllä se kangasrätti on paras, vaikka vanha t-paita, sillä ´vain ja Autosolia rättiin, jo lähtee tummentumat, jos hiot niitä jollain karkealla niin pinta naarmuttuu eikä se enää kiillä,ja tummuukin entistä pahemmin.

    Äänestä

  • vaikka kuinka hinkkaan putkea! Putki kyllä kiiltää mutta väri ei muutu! Mikä vikana?

    Äänestä

  • Kroisi kirjoitti:

    vaikka kuinka hinkkaan putkea! Putki kyllä kiiltää mutta väri ei muutu! Mikä vikana?

    Voisit yrittää laittaa teräsvillaan hieman ainetta ja hinkata sillä. Ei kuitenkaan kromattuun putkeen vaan rosteriputkeen. Tulee taatusti kirkasta, ainakin mulla tuli.

    Äänestä

  • koeta sitä kirjoitti:

    Voisit yrittää laittaa teräsvillaan hieman ainetta ja hinkata sillä. Ei kuitenkaan kromattuun putkeen vaan rosteriputkeen. Tulee taatusti kirkasta, ainakin mulla tuli.

    Kokeilepa likaista öljyistä rättiä - likaa pitää olla siten, että siinä on erittäin hienoa pölyä. Öljyä pitää olla riittävästi että pöly ei aiheuta naarmuja - jäteöljykin käy. Kierrä rätti putken ympärille ja vetele rätin päistä, jotta tulee kunnon hankaus. Tällä keinolla sain itse putket puhtaaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kroisi kirjoitti:

Onko mitään mahdollisuutta saada pakoputkia palautettua paremman näköisiksi millään konstilla. On meinaan aika rumiksi kuumentuneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu