moikka.miltä teistä kuulostaa nimi ira adeliina???suunnitelmissä sellainen nimi toiselle likalle...
nätti vai????
äityli 06
5636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei pahalla, mutta kirjoitusasustasi tulee mieleen provo.. pahoitteluni jos ei ole.
ja joka tapauksessa MINUSTA Ira Adeliina ON hieno nimi :) mutta parempi olisi:
Iira Adeliina
tai
Ira Adelina
Hyvä nimi ja Suomessa toimii hyvin. Hankala nimi Britanniassa ja Irlannissa jos sinne eksyy ja eiköhän tuo IRA tunneta muuallakin.
tuon Ira nimen suosion syitä. Varsinkin tytön nimenä.
Sehän on todella yleinen juutalainen pojan nimi, ja lisäksi Irlannin tasavaltalaisarmeijan nimi.
Puhumattakaan konnotaatiosta verotoimistoon (englanniksi) ja vihaan (latina).
kirjoittajista ei ole koskaan kuullutkaan sanaa konnotaatio eikä tiedä, mitä sillä tarkoitetaan.
Hyvä pointti sinulla tuon IRA-nimen suhteen.
että 'konnotaatio' tarkoittaa kutakuinkin jonkin sanan sivumerkitystä.
Nykyään, kun elämme jatkuvasti vain kansainvälistyvässä maailmassa, saattaa olla hyvä miettiä joidenkin nimien (sivu)merkityksiä muilla, yleisillä ja käytetyillä kielillä.
IRA tarkoittaa englanniksi joko aiemmin mainittua Irlannin tasavaltalaisarmeijaa (joka on tunnettu väkivaltaisista keinoistaan) tai vapaaehtoista eläkejärjestelmää.
Latinaksi "ira" tarkoittaa 'raivo, viha'. Moni englanninkielen sana on peräisin latinasta. Niin myös "ira", joka on kantasana mm. englannin kielen sanalle 'irate' = raivoisa.
Eli sanoisin, että nimen Ira sivumerkitykset saattavat Suomen ulkopuolelle siirryttäessä olla hyvinkin negatiivisia.