Ubuntu 7.04 ja skanneriongelma

joopa joo, päivitin tuohon 7.04 versioon ja lakkasi tuo Canoscan N670U skanneri toimimasta.
Onko helpot konstit saada toimimaan taas?

Kiitos etukäteen...

:)
4360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miten se nyt silleen? Tomivaa systeemiä ei kannate lähteä päivittämään. Vai miksi linuxis päivitit?

Äänestä
  • ei olis pitänyt taas päivittää...

    Tosin olen seurannut bugien korjausta tuossa 7.04 versiossa ja ajattelin sen nyt olevan jo ok, mutta eipäs ollutkaan.

    Mutta jos joku on kohdannut saman ongelman ja saanut sen hoidettua niin olisi kiva tietää miten onnistui.

    :)

    Äänestä

...feistyssä. syynä on luultavasti libusb* bugi.
Kokeile komentorriviltä:
scanimage --format tiff --resolution 300 -x 215 -y 297 > ~/Desktop/skannattu_kuva

Siis yhdellä rivillä.
Minulla on Lide20 skanneri.

Äänestä
  • mutta mitekäs kun löysin tällaisen infon:
    https://launchpad.net/ubuntu/ source/sane-backends/ bug/85488/comments/278

    Saikohan kaveri kunnolla skulaamaan...

    :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poro1 kirjoitti:

joopa joo, päivitin tuohon 7.04 versioon ja lakkasi tuo Canoscan N670U skanneri toimimasta.
Onko helpot konstit saada toimimaan taas?

Kiitos etukäteen...

:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu