Taistelu

Testman

Kyllä oli hienoa katsella Rossin ja Stonerin kamppailua, mutta Stonerin menoa heikensi tallin määräys hiljentää, koska bensa loppuisi ennen maalia kahva auki menolla.

6

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turo--Inkeri

      tiedä häntä oliko ihan tuollaisia määräyksiä kuitenkaan. Vaikutti kyllä siltä, että Stonerilla ja Haydenilla oli bensa vähissä maaliin päästyä.

      Mutta Rossi tavoitti Stonerin ajamalla 0,5 sekkaa nopeampia kierroksia jo noin kisan puolivälissä. Jospas Rossi oli vaan parempi tänään.

      On se itse asiassa mies miestä vastaan ollut Stoneria pikkuisen edellä koko ajan (ainakin kuivan kelin kisoissa), mutta nyt ei ollut mitään pitkiä suoria, missä Ducatin voimalla olisi päässyt kuittaamaan. En tarkoita sanoa, etteikö Stoner ajaisi hemmetin hienosti, kyllä ajaa, mutta on hänellä sarjan tämän hetken paras pyöräkin alla. Märällä kelillä myös Bridgestone-renkaat ovat Micheliniä selvästi edellä.

      • Turo--Inkeri

        hieno kamppailu se oli, siitä ei ole epäilystä! On kyllä hemmetinmoinen harmi, että se Assenin pohjoislenkki piti mennä saksimaan pois, juuri se oli koko radan hienoin osuus (myös tv-kameran silmin) vaikka olikin riskialttiita paikkoja täynnä, taikka maankäytön takiahan se vissiin piti poistaa. Silti, maailman hienoin prätkäkilparata on nyt ex-semmoinen, esim. Mugello ja Phillip Island on nyt Assenin edellä.


      • harmittaa
        Turo--Inkeri kirjoitti:

        hieno kamppailu se oli, siitä ei ole epäilystä! On kyllä hemmetinmoinen harmi, että se Assenin pohjoislenkki piti mennä saksimaan pois, juuri se oli koko radan hienoin osuus (myös tv-kameran silmin) vaikka olikin riskialttiita paikkoja täynnä, taikka maankäytön takiahan se vissiin piti poistaa. Silti, maailman hienoin prätkäkilparata on nyt ex-semmoinen, esim. Mugello ja Phillip Island on nyt Assenin edellä.

        kun en ehtinyt katsomaan,eikä vissiin tuu uusintana.mistä ruudusta rossi lähti.?


      • Turo--Inkeri
        harmittaa kirjoitti:

        kun en ehtinyt katsomaan,eikä vissiin tuu uusintana.mistä ruudusta rossi lähti.?

        ruudusta 11! Aika-ajo ajettiin märällä, ja tosiaan Bridgestone-renkaat on silloin aika pahasti niskan päällä Misukoihin nähden...

        Ohitti kyllä varsinkin Pedrosan alkukierroksilla niin nätisti, ettei ole tällä kaudella montaa yhtä hienoa ohitusta näkynyt. Mahtoi epsanjan poika siinä kohti ihmetellä, että mitä tapahtui!!

        Jammu on ollut pyöränä aikamoinen kasa paskaa jo toista vuotta, sen näkee mm. siitä, missä muut Yamaha-kuskit ovat (eipä paljon missään, vaikka Edwards onkin ottanut pari paalua ja yhden 2-sijan).. ja Ducati taas on hirmuisessa iskussa. Samoin rengassota on viittä vaille kääntynyt B-merkkisen kumin eduksi. Se tekee Rossin eilisestä suorituksesta vielä huimemman, että kykenee siis tuolla tavalla tulemaan koko kärkikaartin lävitse.

        Täytyy olla kiitollinen, että Rossi lähti aikanaan läiskimään Hondalta, hän teki silloin aivan mitä tahtoi, ja olisi tehnyt edelleen. Nyt kun pyörä antaa hiukan ´tasoitusta´, hän joutuu ajamaan ihan tosissaan.

        Ja tätä en sano mollatakseni muita tai ihannoidakseni Rossia yhtään sen enempää kuin on paikallaan. Siinä on tämän vuosituhannen eittämättä paras kuljettaja, joka varmasti mahtuu myös kaikkien aikojen parhaimmistoon. Esim. Stonerin tai Pedrosan on voitettava vielä useita ison luokan mestaruuksia, ennen kuin heistä voidaan puhua samalla viikollakaan. Ensin on tietenkin voitettava se ensimmäinen, mikä on kummallekin tietenkin täysin mahdollista tänä vuonna.


    • rossto

      En tiedä muista, mutta minulle tulee välillä mieleen Rainey - Schwantz kisat. Loppuun asti ajetaan renkaat yhdessä ja ihan sika tiukkaa kisaa! No. Myönnettäköön, että Rossi otti kyllä aika dominoivan voiton. 11. ykköseksi. On se vaan aika tohtori. Silti ei Stoner antanut mitään ilmaiseksi. Ja nää puheet siitä, että pelkkä ducatin vääntö ja voima auttaa voidaan kait unohtaa. Yamahalla on toi pyörä aika hyvä mutkissa vai onko kyse sittenkin vain Rossin taidoista... ken sen tietää???

      • Turo--Inkeri

        kyllä mielestäni silloin Raineyn / Schwantzin kanssa oli vielä huimempaa tuo kilvanajo.. no, ehkä aika on kullannut muistot. Mutta olihan varsinkin Schwantzin ajotyyli aika huikeata katseltavaa, ikinä ei tiennyt näkeekö mies maalilipun vai mitä tapahtuu.

        Ducati on sarjan paras pyörä, ja vieläpä aika kirkkaasti juuri tällä hetkellä, ja siinä käytetään renkaita, jotka ovat (ainakin märällä) sarjan tämän hetken parhaat. Oma veikkaukseni on, että Rossi dominoisi aivan mennen tullen ja palatessa, jos olisi punaisen pyörän puikoissa. Vähän samaan tyyliin kuin teki aikoinaan Honda RCV:llä ajaessaan.. 10 sekunnin aikasakko, no problem, ajanpa 15 sekan kaulan muihin!

        Mutta kyllä Stoner ajaa myös upeasti, ei siitä pääse minnekään. On jopa täysin mahdollista, ettei Rossilta, Jammulta ja Micheliniltä löydy lääkettä hänen lyömisekseen tänä vuonna.

        Tämä on hyvä osoitus siitä, ettei suinkaan kuljettaja yksin (ei edes Rossi), vaan kuski pyörä tiimi renkaat muodostaa sen paketin, joka joko pystyy voittamaan tai sitten ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      284
      6361
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6272
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5285
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4844
    6. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      25
      4605
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4194
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3696
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3262
    Aihe