Autolla Helvettiin (melkein)

kesällä 2005

Tämä tapahtuma on ehkä pieni verrattuna muihin tarinoihin mutta ehkä joku viisastuisi tästäkin.

No joo, oli juhannus 2005, olin saanut ajokortin ja auton keväällä ja ikääkin oli vasta 18, no juhannuksen juhlitun juhannuksen jälkeen lähdin ajamaan autoa sukulaisieni luokse, oli jo aamu kello ehkä jotain 8, nukkumiset oli ihan sekaisin, oltiin kavereiden kanssa ajelemassa melkein joka yö, no en ollut nukkunut, matkaa oli ajettavana noin 150km, ajattelin että ei tässä mitään lähden ajamaan olen ihan kunnossa, humalassahan en enää ollut, en ollut juuri juonutkaan.

No jo alkumatkasta alkoi väsyttää ihan armottomasti, ajelin silmät melkein kiinni, autossa ei ollut stereoita että olisin pysynyt paremmin hereillä, ikkuna vähän auki että raikas ilma kiersi, oli lämmintä ja aurinko paistoi, oli hieno ilma. Ajelin ihme kyllä jonkun matkaa autojen perässä ihan hyvin, ihme kyllä silmät melkein ummessa ja unessa, (minua alkaa usein nukuttaa ja ajelin ihan tuutissa, melkein kuin alitajuisesti, tulee pienimuotoinen äkkikäännös etten aja ojaan tai vastaantulevien kaistalle), matkalla tuli vastaan paljon rekkoja, kuten tavallisestikin, onneksi pysyin kaistallani, pari kertaa meinasi kai mennä ojaan, mutta ei onneksi rekan alle olisin kuollut aivan varmasti, autossa oli nimittäin kone takana. Noin puolessa matkassa sitten olin jo varmaan ihan unessa en muista siitä kohtaa mitään, sitten nukahdin ja heräsin kun rysähdys kuului, olin ajanut moottoritien kohdalla vasempaan kaiteeseen, se oli todellinen herääminen, säikäytti ihan tosissaan, ajoin pois moottoritieltä, olin jo jonkun aikaa ajellut aika holtittomasti, ihmettelen ettei kukaan minun edellä tai takaa ajavista soittanut poliisia, ajoin pois moottotieltä ja en meinannut saada kuskin ovea auki, olihan kylki ihan romutettu, ajettu kaarteessa kaiteeseen, renkaat ehjät, mutta pelti kokomatkalta kaiteen painautumat, renkaat oli ehkä pehmentäneet iskua, soitin hätäisesti sukulaisilleni että oli tapahtunut onnettomuus, se säikähtivät varmasti vähintään yhtä paljon kuin minäkin, pääsin loppumatkan turvallisesti perille, traumoilla ja sydän hakkasi mutta kunnossa, minut otettiin vastaan halauksin ja oltiin ihan tosissaan huolissaan että miten sinä niin väsyneenä ajoit.

En ole sen paremmin nukkunut rattiin, enkä toivottavasti koskaan nukukaan, ja toivottavasti ette aja väsyneinä! siinä käy vielä huonosti, kuolema kävi lähellä

Ajakaa turvallisesti, turvavyöt kiinni ja tarkkana liikenteessä.

3

1941

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi voi :(

      missä päin tämä tapahtui?

      • parka

        Ihan sama missäpäin tapahtui.
        Sitä tapahtuu jatkuvasti jokapuolella.
        Viimeksi kesäkuun alussa olimme matkalla mökille sadan kilometrin päähän kun edessämme ajanut pikkurekka ajoi niin holtittomasti, että sai sydän syrjällään katsoa ja toivoa että pysyis omalla kaistallaan sen aikaa kun vastaantulevat autot ajaa ohi.
        Sitten pari kertaa liippasi mutakan pientareen puolelle. hiekka vaan pöllys.
        Soitimme sitten paikkakunnan poliisille. tämä rekka meni juuri silloin huolto-asemalle. mutta kuljettaja jäi istumaan hyttiin. hyvä niin jos vihdoin katsoi aiheelliseksi tauonpaikan.
        Tuli hyvä tilaisuus katsoa rekkari poliisille ja muut tuntomerkit.

        ja tämä ei todellakaan ollut ensimmäinen kerta kun näistä saa ilmoitella.

        järki käteen!!


    • jos silmät ristissä ajelee

      väsymyksen takia on tuomio sama kuin törkeä ratti jos poliisi pysäyttää.Kaverilta meni kortti ja ei ollut tippaakan alkoholia veressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1842
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      982
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      16
      891
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      655
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      99
      611
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      538
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      56
      529
    Aihe