Tuli ostettua kerrostaloasunto, jossa sähkösauna.
Miten siitä saisi tehtyä pehmeämpilöylyisen? Veskutinta joskus mainostettiin tähän hommaan, mutta kotisivut ovat kadonneet..
Eli onko ainoa keino vaihtaa tilalle älykiuas, vai saako sähkökiukaan jollain ohjaimella tuottamaan pehmeämpää löylyä?
Miten siitä saisi tehtyä pehmeämpilöylyisen? Veskutinta joskus mainostettiin tähän hommaan, mutta kotisivut ovat kadonneet..
Eli onko ainoa keino vaihtaa tilalle älykiuas, vai saako sähkökiukaan jollain ohjaimella tuottamaan pehmeämpää löylyä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaihda kiukaaksi joku ison kivitilan peruskiuas, softhot tms. jossa kiviä minimi 25kg. Ja lämmitä sauna vain 50-55 asteeseen & kun aloitat saunomisen niin sammuta kiuas suihkussa käynnin ajaksi ja löylyyn mennessä laita se taas päälle. Pitäis tulla ihan kohtuu löylyjä jo näillä säädöillä. Veskutinkin saattaa toimia.. eri asia kuka haluaa ripustella kaikkea saunansa seiniin?
Työkaverini osti juuri ikikiukaan 3,3kw. "Valovirta" kiuas. Kiviä 60-70kg. Mahtui helposti 2 hengen kylppäri saunaan. Saunottiin 45-55 asteen lämmössä. Kun laittoi silmät kiinni pystyi kuvittelemaan itsensä "oikeaan" saunaan. Tuote ei kuulemma vielä myynnissä mutta kuulemma nähtävissä Helsingissä kiuaskaupassa???
Ei oo vielä myynnissä mutta työkaveri osti sellaisen kuitenkin?
Ei ole ikillä esillä mutta tuolta löytyy esittelyvideo http://www.youtube.com/watch?v=8O_ydqPWKLg
3,3 kw IKI tulee markkinoille kuulemma elokuussa.
Ajatus olisi vaihtaa omaan pikku 5m3 saunaan sitten semmoinen. Uskon että toimii hyvin kun kiveä piisaa...
Löytyy joitain vanhoja kiukaita jossa pohjalevyn voi laske reilusti alemmas, ja kivimäärää voi silloin lisätä. Tällä konstin löylyt takuulla pehmenee. Myös kivien lisääminen/tiivistäminen pehmentää löylyjä. Yleensä valmistaja kieltää kivitilan ylitäytön/tiiviin täytön, mutta olen huomannut että kiukaan termostaatti toimii paljon paremmin kun kiviä on niin paljon kuin kiukaaseen mahtuu. Liian löyhässä täytössä alkaa ilma virtaamaan sitä tehokkaammin mitä lämpimämpi on kiuas, näin kiukaan pohjassa oleva termostaatti jäähtyy tämän ilmavirran vaikutuksesta, toimii ikään kuin lumipallo ilmiön tavoin.
Sauna lämpiää aluksi todella nopeasti haluttuun lämpötilaan ja kiuas sammuu, tämän jälkeen alkaa ylilämpiäminen kun termostaatti napsahtaa jälleen päälle. Monella lienee toimii kiuas juuri näin, vartti riittää saunatilan lämpiämiseen ja puolen tunnin kohdilla sauna olisi parhaimmillaan, mutta jos vahingossa kiuas on päällä ennen saunomista tunnin, niin alkaa lämpöä olemaan jo ihan liikaa.
Jos kivimäärä on tiiviimmin ladottu ja kiviä on niin paljon kuin mahtuu kasaamaan, lämmittää kiuas enemmän kivimassaa ja tämä massa lämmittää löylyhuonetta. Ilmavirtaus kiukaassa ei enää hämää termostaattia vaan toimii niinkuin kuuluukin, löylyhuoneen lämpötila pysyy paljon kauemmin kurissa, ja isompi kivimassa antaa pehmoisemmat löylyt.
Hyvään lopputulokseen pääsee kiukaalla mihin mahtuu paljon kiviä ja termostaatti anturi asennetaan löylyhuoneen seinälle.
Hyvät keskustelupalstalaiset!
Saunavesan kotisivuilla on tällä hetkellä kyllä ongelmia, mutta sivut palaavat kyllä kohta puolin taas käyttäjille selailtavaksi.
Olen kehittänyt Veskutin löylynohjaimen juuri sellaiseksi lisälaitteeksi saunaan, että löyly olisi todella nautinnollista normaalin (halvankin) kiukaan kanssa.