Kannataako vaihtaa työpaikkaa,ajan kuorma-autoa, jakeluajoa, tienaan 10,40€/tunti, ei arkipyhä korvauksia, eikä ylityö korvauksia, eikä lauantai lisiä, töitä noin 7-10 tuntia päivässä.
Minne kannataisi laittaa hakemus, olen tämmöinen tosi uurtaja ja haluaisin työn jossa tosiaan voisi tehdä töitä.
Minne kannataisi laittaa hakemus, olen tämmöinen tosi uurtaja ja haluaisin työn jossa tosiaan voisi tehdä töitä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuorma-autotessissä ei ole lauantailisiä eikä arkipyhiä. Hae johonkin sellaiseen taloon töihin jonka nimessä on trans jotain. saa tehdä töitä etkä saa edes tuota palkkaa. Ylitöistä ei nekään maksa, eikä pekkasia jotka sinulle kuuluis jo nyt. Mutta jos vaan tahdot pelkästään töitä tehdä niin niitä tässä maassa on. Maksuhalukkuus vaan puuttuu. Liity AKTn jäseneksi ja hae sitä kautta nykyiseltä työnantajaltas puuttuvat pois. Samoin tulevalta jos haluat mennä johonkin trans -yritykseen.
Onko täällä joku käsitys vallalla, että AKT on joku vaippa, jonka voi laittaa housuja suojaamaan vielä sittenkin, kun paskat on jo housuissa? Uskokaa nyt, että jos on paikallisesti sovittu palkasta ym. ja molemmat osapuolet noudattavat sopimusta, on aika naurettavaa huutaa AKT:ta pyyhkimään pyllyä jos ei liksa riitäkään. Ei ei. Tilanne on toinen jos ei työnantaja maksakaan sitä minkä on luvannut; jos kuljettajalle ei sovittu palkka riitä, kannattaa ennemmin tehdä kuten aloittaja, harkita toista työpaikkaa paremmalla palkalla - ellei sitten saa taivuteltua nykyistä työnantajaa maksamaan paremmin.
...että mikään paikallinen TA:n ja TT:n välinen sopimus siitä että ylitöitä ei makseta on mitätön. Kuorma-auto alaa koskee valtakunnalliset sopimukset ylitöiden maksamisen osalta joita ei KUKAAN voi paikallisella sopimuksella ohittaa.
Minä maksan 10,63 kaikille ylityöt jne.
tapaus. Olen toki vielä koeajalla, mutta työsopimuksessa lukee, että noudatta TES iä
sekin riittäisi minulle jos sitä noudatettaisiin.
mutta ei ilta- yölisiä, ei ylityökorvauksia. kaksiviikkojaksot venyvät 112 tuntisiksi päiviksi.
ei oman kännykän käytöstä korvausta. Vaan peruspalkka. Aion ottaa yhteyttä työsuojelupiiriin. itse en kuulu liittoon mutta toki minullekin TESin mukaiset korvaukset kuuluvat. Katsotaan sitten mitä työnantaja sanoo.
Ylitöitä teetettäisi vaikka kuinka mutta kun sanon että teen jos maksatte niin ei kusipäät suostu maksamaan.