Tietääkö kukaan mitään esteitä, etteikö viimeistä lukio vuotta voisi suorittaa etälukiossa?
En henk.koht. syistä voi/ halua mennä enää päivälukioon, joten ajattelin ottaa loput kurssit etälukiosta.
Aion kyllä kohta soittaa oman koulun rehtorille ja jutella asiasta, mutta haluaisin vain ensin kysyä teiltä.
KERTOKAA TIIÄTTEKÖ VOIKO NUIN TEHÄ?
En henk.koht. syistä voi/ halua mennä enää päivälukioon, joten ajattelin ottaa loput kurssit etälukiosta.
Aion kyllä kohta soittaa oman koulun rehtorille ja jutella asiasta, mutta haluaisin vain ensin kysyä teiltä.
KERTOKAA TIIÄTTEKÖ VOIKO NUIN TEHÄ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Veljellä on ainakin muutamia nörttikavereita, jotka ei ole jaksanut käydä päivälukioa kovinkaan ahkerasti ja ne on suorittanut opintonsa iltalukiossa. Joten uskon, että tuo vaihtaminen sinne on ihan mahdollista, mutta voisin kuvitella niiden vaativan jonkin näköisen selityksen, miksi olet vaihtamassa. Eri juttu sitten oletko liikkeellä liian myöhään jos haluaisit ensi lukukaudeksi jo vaihtaa. Onnea kuitenkin yritykselle. ^^
En ole koskaan kuullutkaan mistään etälukiosta? Mikä se on? Jos sellaisia on, on viisainta kysellä opiskelumahdollisuuksista sieltä.
Lukiosta saa erota milloin tahansa, se ei ole oppivelvollisuuskoulu. Samoin voit liittyä milloin tahansa toiseen lukioon, edellyttäen tietysti, että lukiossa on tilaa ja täytät lukion asettamat kelpoisuusvaatimukset.
olipa jo aikakin saada vastauksia, kiitos teille. niin, etälukio on vähän saman tapainen kuin iltalukio. oppitunteja ei ole kuin päivälukiossa. en itsekkään vielä ihan tarkkaan tiedä kaikkea, mutta on joitain tv:n kautta tulevia oppitunteja. esim, että olen meidän koululta ainoa luokassa (eli ts. muita ei ole samalla koululla samalla kurssilla) ja muut oppilaat ovat vaikka oulussa. opettaja on myös olussa ja minä seuraan opetusta tv:stä käsin. yksinkertaista.
tai sit on netin kautta jotain... verkossa...
jollain kurssilla saatta olla vaan vaikka 2 kertaa sellanen oppintunti ja loput opetellaan ite. tunnit on aina illalla. se on sellasille, jotka ei voi tai halua mennä päivälukioon tunneille.
oletan että se onnistuu... siirtyminen.
mitä luulette, olenko tavallaan enää ollenkaan päivälukion kirjoilla? mietin, että ei kai minun tarvitse sitten enää käydä opon tunneilla päivälukiolaisten kanssa?
jos muu ei auta, lopetan lukion, ja ilmottaudun heti etälukioon, koska jossain valtakunnallisilla sivuilla sanottiin, että etälukios on sinulle, jolta lukio jäi kesken. elikkäs, ei kai siinä. niin ainakin luulisi onnistuvan. mutta tuskin minun välillä lopettaa tarvitsee. rehtori ymmärtää syyni varmasi :) ja jatkan vaan loppuun... mutta eri tavalla :)