Aukileen painaminen?

Mitä aiheuttaa?

Vai aiheuttaako mitään?

Nuoremman lapseni ollessa parin kuukauden ikäinen pari vuotta vanhempi isoveljensä painoi häntä aukileesta. Nyt tällä nuoremmalla lapsella on todettu dysfasia. Äitinä sitä miettii kaikenlaista.. Olisiko voinut tuolla painamisella olla osuutta asiaan?

5

5005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuntouttaja

      Ole huoleti, se ei ole vaikuttanut dysfasiaan. Dysfasia on tuntemattomasta syystä kehittynyt sikiöaikana keskushermoston kehittyessä ja siihen ovat vaikuttaneet myös geneettiset (perimä) tekijät.

      • Aloittaja

        Voikohan se aukileen painaminen kuitenkin vaikuttaa johonkin? En ole itse löytänyt tietoa siitä, neuvolasta en ole toisaalta kysynyt.


      • Tristar
        Aloittaja kirjoitti:

        Voikohan se aukileen painaminen kuitenkin vaikuttaa johonkin? En ole itse löytänyt tietoa siitä, neuvolasta en ole toisaalta kysynyt.

        Vaikka aukiletta painamalla olisi jotenkin painetta johonkin aivojen kohtaan syntynyt, ei se dysfasiaan voi vaikuttaa mitenkään, neurologisia ongelmia ei synny kuten mustelmia :D

        Ei mahdollista, ei voi. Ei epäilystäkään.

        ***


      • että jotain
        Aloittaja kirjoitti:

        Voikohan se aukileen painaminen kuitenkin vaikuttaa johonkin? En ole itse löytänyt tietoa siitä, neuvolasta en ole toisaalta kysynyt.

        voi aiheuttaa, vaikkei dysfasiaa niin jotain muuta ongelmaa. Eikai sitä muuten neuvota varomaan. Kannattaa kysyä neuvolasta, sillä näihin maallikkotietäjiin ei parane uskoa.


      • varoa...
        että jotain kirjoitti:

        voi aiheuttaa, vaikkei dysfasiaa niin jotain muuta ongelmaa. Eikai sitä muuten neuvota varomaan. Kannattaa kysyä neuvolasta, sillä näihin maallikkotietäjiin ei parane uskoa.

        Syy on selvä: Ihon alla on aivot.
        kova, terävähköllä esineellä tuleva isku voi vaurioittaa aivoja, mutta sen pitää osua suoraan aukileeseen ja voimaakin siihen hiukan tarvitaan.
        Ei vauvat mene itsestään rikki, eikä se aukile ole mikään tomusokerikoriste, joka rikkoutuu kosketuksesta!
        Lisäksi tällainen kolhu, joka vaurioittaa aivoja ei taatusti jää huomaamatta, koska aivovaurion synty kyllä vie tajun kovaltakin karjulta.
        Eräs nainen huomasi, että vauvat pysyvät hiljaa, kun aukileeseen koskee. Tämä johtunee siitä samasta kuin kissanpentujen kuollutta leikkiminen emon roikottaessa niskasta...
        Eli kyllä kun tosissaan haluaa aukileen avulla voi vauvan vaikka tapaa, mutta dysfasiaa sillä olisi mahdotonta aiheuttaa, sillä dysfasia on osin geneettistä, niinkuin joku jo kirjoittikin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5689
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      4040
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3726
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      3129
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2479
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      13
      2342
    8. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2326
    9. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1734
    10. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1727
    Aihe