Onko normaalia,että 4 sarjan scaniassa "vesipää" hytti vinossa kuskin puolelle.
Scania
10
3748
Vastaukset
- se on
Runkoo on jo tehtaalla kallistettu tielle päin ja se korostuu mitä korkeempi hytti.
Sama homma on Sisussa ja sen kyllä huomas kun siirty Sisusta Volvon rattiin niin tuntu että Volvo kaatuu aina ojaan kun ajaa normaalilla suomalaisella maaseututiellä mitkä on tänä päivänä aivan surkeassa kunnossa. - On kulunu.
Aika yleinen vika vesipää scanioissa, puslat on kulunu joten hytti on vinossa. Aika hankala homma korjata sillä hytti pitää nostaa kokonaan irti jotta vaihto onnistuu. Scan-autolla noita on teetetty, loppuu kolinat ja hytti on taas vaaterissa.
- ei scanialle
4-sarjalaiseen on helppo vaihtaa kopin puslat, ei tarvi ku vähän nostaa koppia ja tukea se esim lankulla maata vasten ja irrotella helyt pois, puslat ja laakerit voi vaihdella sitten vaikka pöydällä erikseen.
- Scaniamees
Näyttää olevan normaalia,tänään vaihdoin taka puslat,hytti nyt suorassa ja jopa pienen koe ajon jälkeen joustikin paremmin. Homma helppo,suurin työ oli koputellaan ruosteet irti koiranluusta ja hioa se kirkkaaksi. Maalasin myös samalla jottei ruostetta tulisi heti ja rengasrasvalla voitelin ennen kasausta.
- uusiR
Ei jumalauta!!! Nelossarja on jo pitkään ollu paalikamaa!!!! Hoidata romus äkkiä paalaamoon ja sitten hoidata itsrsi kuntoon.
- Vierstäseurannut
Höpö höpö. 4 sarja oli viimeinen kunnon Scania miljoona moottorilla. Kestävämpää ja vähävikaisempaa mallisarjaa ei tule!
- TAIWANGENUINEBEAIN
Koliseeko jakopää vie äkkiä kuusankoskelle.LAAKERIT#####
4-sarjan ns.tyyppivikaa on että hytin puslat ja-iskarit kuluu aika nopeesti vaihtokuntoon ja sen huomaa just tosta vinoudesta ja kolinasta kuopissa.
Muuten todella hyvä vehje varsinkin mallisarjan viimeset.
Paras auto millä olen ikinä ajanut vaikka senjälkeen on alla ollut uutta scaniaa,volvoa,ivecoa,renua ja mersua.Mikään ei ole voittanut vanhaa scaniaa.
Ensimmäinen 550 000 km meni että tartti korjata vaan:komboundi,tuulettajan hihna,webaston sytytin ja opticruisen alipainesylinteri(meni takuuseen koska valmistusvirhe).
Nyt olen etsinyt vastaavaa autoa että ostaisin itselleni ns.terapia-autoksi ja projektiksi.- KIERTEETKORKKAS
ALKUPERÄINEN VIKA KAANIASSA KOPPI IRTI
- Asiantuntttty
4 sarja on jo paalikamaa. Sorry.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1812336- 1831944
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1711784Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1171610Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise311555- 1131355
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1711155Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1661096Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771093Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,591045