Vai semmosta...

Tero76

Juu,tästä asiasta vois jaaritella vaikka koko päivän mutta yritän esittää näkemykseni lyhyesti.

Ensiksikin hirvet ovat suht lisääntyviä eläimiä ja kun niitä on riittävästi niin sitten voivotellaan liikenneonnettomuuksien kanssa sekä taimituhojen kanssa,on meinaan hirvelle suurta herkkua esim.nuoret männyntaimet...Joten kestävän käytön periaatteella hirvenmetsästys on mielestäni erittäin perusteltua.

Sitten esimerkkinä kotoinen jänöjussi.
Jänöt kun kanssa lisääntyvät kuin jänöt konsanaan niin ollampa muutama vuosi metsästyskiellossa.Sen jälkeen luontoäiti ottaa ohjakset tod.näk.ruton avulla ja kanta romahtaa ja reilusti.Reilulla romahtamisella tarkoitan sellaista määrää että sitä ei metsästämällä saada tapettua moneen vuoteen.

Kyllä tässä maassa lintujakin kärsii vielä metsästellä,tosin metsäkanalintuja hyvin vähän.Mielestäni metsäkanalintuja kohtaan asetetut rauhoitukset ovat täysin kohdallaan nykypäivänä.Mitä vesilintuihin tulee niin kyllä niitäkin riittää,täytyisi vaan rokottaa pienpeto kantaa(MINKKI!)joita mm.nämä "oikeat luonnonsuojelijat"laskevat vapaiksi.Em.ryhmittymille tiedoksi että kannataisi vähän lueskella esim.Metsästäjän opas ennenkun lähtee
vihanneksillaravittuna,sprayt mukana tuhoamaan yksityisyrittäjän vuosien työn.

Ja mitä nykyiseen eränkäyntiin tulee,enää ei ole olennaista saaliin määrä vaan ulkona liikkuminen ja esi-isiemme metsästysviettien ylläpito.Itselläni ei ole tarvetta ryhtyä mihinkään "teurastukseen" vaan minulle riittää yksikin lintu reissulta.Hyviä jatkoja kaikille luonnossa liikkujille ja siitä jotain ymmärtäville!

P.S.on muuten merkillistä että kalastuksen raakuuteen ei ole vielä puututtu...

8

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei mitään mahotonta teurastust

      aika hyvä kommentti joka käsitteli tilanteen aika totaalisesti. Kunpa kaikki ajattelis samalla tavalla ja edes jollakin tavalla suojelis luonnon eläimiä rutoilta, pedoilta ym.ym...

    • Repe Ruutikallo

      Taisi tulla erhetys minkkien suhteen. Käytännössä kaikki Suomen luonnon minkit ovat karanneet tarhoilta eli minkintarhaajien vapaaksi "päästämiä". Ikävä kyllä minkkien aiheuttamien valtavien vahinkojen korvaaminen ei tarhureita kiinnosta pätkääkään.

      • Tero

        Unohtuipa kertoa että yksikään minkki suomessa ei kuulu suomen alkuperäislajistoon,vaan ne on alunperin tuotu muualta tai karanneet tarhoista.


      • Anonyymi

        Kyllä niistä iso osa on nimenomaan luonnonsuojelijoiksi itsensä esittäneitä mitälie kettutyttöjä.


    • Buffy

      Olen aivan samaa mieltä että miksi ei ole puututtu viellä kalstuksen raakuuteen! Olen itsekkin sitä mieltä että mietsästystä tarvitaan jonkun verran. Lihassa on lapsille paljon ravinne-aineita kun kalassakin (kalan rasva on terveellistä) Ja luonto on luonut ihmisiä käyttämään eläimiä hyväkseen!

    • Anonyymi

      Nykyään pitäisi huomioida myös hirvien aiheuttama hiilisorkanjälki. Märehtijöinä ne pierevät ilmakehään metaania, jota generoivat tuhoamistaan nuorista hiilinieluista.

    • Anonyymi

      Yksi suurimpia ongelmia hirvenmetsästyksessä nousee esiin siinä, että lukija ei aina osaa asettaa lukemaansa suurempaan kokonaisuuteen. Mihin tilanteeseen sanoma kuuluu? Missä järjestyksessä asiat etenevät?

    • Anonyymi

      Tunteeko hirvi kipua kun siihen osuu luoti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      157
      5715
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3454
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      64
      2392
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2029
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1802
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      42
      1789
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1720
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1606
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1452
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      36
      1359
    Aihe