Onko se Ideapark tahi Göteborgin Nordstan?
Pohjoismaiden suurin kauppakeskus?
17
5995
Vastaukset
- Ideakeskus
Mikset itse viitsi katsoa kummankin
paikan nettisivuilta?
Vastaus näkyi löytyvän muutamassa sekunnissa.- Älä puhu paskaa!
Itis on isompi pinta-alaltaan ja liikeiden määrältään koska Nordstan: toissa on 180 liikettä ja itiksessä n. 250 liikettä!
- se on
koska riipuu tulkinnast
- Kbh
Itse olen luullut ja kuullut että Köpiksessä oleva Fields Pohjoismaitten suurin ostoskeskus mutta en ala väittämään vastaan jos jollain tarkempaa tietoa..
- TEnn
Pohjoismaiden suurin on "Mall of Scandinavia" Tukholmassa!
- itis
se on itäkeskus.
- ffff
Mene Itäkeskukseen lomalle!
- ItäKeskus
Pohjoismaitten suurin ostoskeskus on ItäKeskus Helsingissä, Tallina oli toinen ja Espoossa oli kolmas oli muistaakseen Iso Omena Espoossa Sitten tulee Ruotsi ja Jumbo
- EI TALLINA.
EI TALLINNA VAAN TANSKA KööpenHaminassa Sori Ajatus leijaili
- korjaus...
Mitä sitten? Ei se kyllä mikään satan ole......
Nordsatan- nimeä ei ole olemassakaan, ei myöskään Nordjävel-nimeä. - Skåning
Tämä on kiva keskustelu, kun vuosien varrella tilanne muuttuu. Nyt voisi lisätä tähän Malmöseen juuri avatun Emporian, joka on kätevästi Hyllien juna-aseman portaiden yläpäässä. Ja toukokuussa samalla asemalla sijaitsevalla Malmö Arenalla kisaillaan sitten Euroviisut. Että jos Köpiksessä pyörii, niin kannattaa ottaa Öresunds-juna Malmön puolelle ja katsastaa tuo uus Emporia.
- Ööööööööö
Mikä se sitten on, päättäkää jo. Mitä järkeä on pitää keskustelufoorumia yllä jos kukaan ei kuitenkaan tiedä vastausta kysymyksiin.
- eikylläole
Pohjoismaiden suurin kauppakeskus on pinta-alaltaan ja liikemäärältään Itis, kävijämäärältään Kamppi ja liikevaihdoltaan Jumbo :)
- kyllävaanon
Liikkeet: Itis 150 vs Nordstan 200
Kok.pinta-alat Itis 200 000 m² vs Nordstan 306 700 m²
Kävijät Kamppi arvio 35 M (vaikka osa kulkee vain bussiterminaaleihin) vs Norstan 37 M
Liikevaihto Jumbo 432,5 M€ vs Nordstan 4MrdKr (n. 470 M€)
Arvot wikistä ja pääosin v. 2012, kuten myös käytetty valuuttakurssi.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Nordstan
https://fi.wikipedia.org/wiki/Itis_(kauppakeskus)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kamppi_(kauppakeskus)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kauppakeskus_Jumbo
Ja kaikissa on tullut käytyä ja jotain joskus ostettu. - Anonyymi
kyllävaanon kirjoitti:
Liikkeet: Itis 150 vs Nordstan 200
Kok.pinta-alat Itis 200 000 m² vs Nordstan 306 700 m²
Kävijät Kamppi arvio 35 M (vaikka osa kulkee vain bussiterminaaleihin) vs Norstan 37 M
Liikevaihto Jumbo 432,5 M€ vs Nordstan 4MrdKr (n. 470 M€)
Arvot wikistä ja pääosin v. 2012, kuten myös käytetty valuuttakurssi.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Nordstan
https://fi.wikipedia.org/wiki/Itis_(kauppakeskus)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kamppi_(kauppakeskus)
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kauppakeskus_Jumbo
Ja kaikissa on tullut käytyä ja jotain joskus ostettu.Se on Tripla, Helsinki.
250 liiketta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on Tripla, Helsinki.
250 liiketta- Nordstan 179 kauppaa, myymäläpinta-ala 70.000 m2, autoja 2700, myynti 360 miljoonaa euroa
- Itis 150 kauppaa, myymäläpinta-ala 81.200 m2, autoja 3000, myynti 291 miljoonaa
- Jumbo 119 kauppaa, myymäläpinta-ala 86.100 m2, autoja 4600, myynti 450 miljoonaa
Muitakin isoja on. Mutta Suomen kauppakeskuksista Jumboa on perusteltua pitää nyt suurimpana. Se saattaa olla sitä myös Pohjoismaisella tasolla, mutta se taas riippuu miten asioita tarkastelee. Tällaisiin vertailuihin hyvin helposti pätee "vale, emävale, tilasto".
Olen jättänyt näistä kaikista pois varsinaiseen kauppakeskustoimintaan liittymättömät toiminnot, kuten hotellit, toimistot, kirjastot, julkisen liikenteen terminaalit jne., joiden mukaan laskeminen saa tilastot näyttämään ihan mitä sattuu. Näin on yhteismitallisempi ja ehkä vähiten vale.
Esim. Kampin kävijämääriä ei oikeastaan voi edes esittää, koska sen yhteydessä olevan julkisen liikenteen terminaalin koko kulkijakunta virtaa siitä läpi – eikä niitä kyllä mitenkään voi pitää varsinaisina kauppakeskuksen asiakkaina, vaikka Kamppi itse ne tietenkin mieluusti sellaiseksi laskee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk812945Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911706Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll771511Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651418- 1331391
- 1461266
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1581241Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j981187- 821168
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur801155