Jessus sentään että köyhtyi tänään kukkarot,5 koiralle matolääkkeet,yksi pullo ns lääkeshampoota ja sitten frontlinea niskaan=120e.Kaikki tuotteet mitä katsoin niin aina 25kg koira niin johan hinta pompsahti.
Tällä hetkellä menee yli 50kg royal caninia kuussa lihaa ja luita,tarvikkeita pitkiin turkkeihin,erikoisshampoota ja hoitoaineita.Jos meille näitten vuosien jälkeen vielä joskus tulee pentuja niin aika samperin monta saa tulla jos edes omilleen pitäisi päästä =)
Ei siis kovin leiville lyövää ole kun tosisasioita miettii.
Tällä hetkellä menee yli 50kg royal caninia kuussa lihaa ja luita,tarvikkeita pitkiin turkkeihin,erikoisshampoota ja hoitoaineita.Jos meille näitten vuosien jälkeen vielä joskus tulee pentuja niin aika samperin monta saa tulla jos edes omilleen pitäisi päästä =)
Ei siis kovin leiville lyövää ole kun tosisasioita miettii.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kiinnosta maksaa. Ei niitä ole pakko pitää.
ja varsinkin kun niitä pentuja ei tule ihan kovin tiheeseen tahtiin... Ja viimeks niitä syntyiki tasan kaks, eli "rikas mies/nainen jos oisin, tsadappadappadappadai..."
Itse pyysin muuten eläinlääkäriltä, kun rokotuksilla käytiin, Bayvantic-lääkettä ulkoloisten häätöön, pitäisi olla parempaa kuin Exspot tai Frontline. Ell. kertoi että on kuullut liikaakin juttuja siitä miten Exspot on aiheuttanut iho-ongelmia monilla roduilla ja Frontlinehan ei estä punkkia kiinnittymästä, punkki sitten vaan tipahtaa kuolleena pois. (Yääh, kaamee ajatus kun tuo reilu vuotias tyttö noukkii kaiken lattialta suuhunsa...) Bayvanticin hinta siinä suurinpiirtein samassa luokassa kuin Strongholdin.
expottia uskaltanut ostaa,mutta frontlinesta en ole lukenut huonoja kokemuksia.
sentään. 50 kiloa Royalia kuussa. Meillä menee noin 7 kiloa.
kasvattaja-kortilla ei kamalasti naurata =)
Mutta toki ruokaa menee nyt enemmän kun on kasvavia koiria,aikuisen kuten murun ruokaa meneekin aika lailla vähemmän.
määrä tuntuu huikeelta kääpiötantan silmiin. Ja kuten tiedän niin kaikki muu siihen päälle.
Onneksi sentään on olemassa se kasvattaja- kortti.
ihan paikallaan,enhän minä suoraan sanoen voisi ilman sitä syöttää muonaa joka on täällä meillä 62e/15 kg,ei tulisi mitään.
Meilläkin jokuvuosi sitten meni kuivamuonaa (Nutroa)tuo 50 kg. kuussa, ynnä muut lisukkeet.
Joskus olen laskeskellut, että tuo meidän toy syö viisipäivää, sitä määrää minkä isovillis syö päivässä..
että toytsulle riittää niin mitättömän pieni määrä mutta isovillis jo tarvii aika eväät.
Meilläkin esim. madotukset maksaa ihan kiitettävästi tuolle sakille, kun en muuta suostu antamaan kuin Axiluria. Ja lisäksi tietysti kaikki muut vielä.
just kuusi pakettia 1kpl/10kg ja 10ekeä paketti.