Koneeseeni tuli troija hevonen ja alhaalla oikealla vilkkuu punainen raksi ja vaihtuu siniseksi kysymysmerkiksi ? Miten tämän saa poistettua ? Skannasin koneeni avg apyware 7.5 ja kone löysi virukset .. painoin delete kohtaan kaikki ja käynnistin koneen uudelleen ja kun kone aukesi niin sama punanen raksi on edellen alhaalla oikealla. Ajoin koneeni uudelleen ja viuksia ei löytynyt. Miksi punainen raksi on edelleen vai eikö virukset sittenkään lähteneet :S ?
Auttakaas ..
4
444
Vastaukset
- 9876
Enpä usko, että ne hiippakuntaa vaihtoivat.
Seuraava vaihe HijackThis
Lataa hjt tuosta http://koti.mbnet.fi/pattaya1/lataus/hijackthis_self.ex e
Jos osoite on poikki, niin maalaa lopusta alkuun ja kopioi osoiteriville.
asenna naputtele numero järjestyksessä
1.Unzip
2.OK
3.Close
scannaa paina tuosta > Do a system scan and save a logfile
Kopioi ponnahtava muistio HjT loki ja laita tuonne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&con ference=4500000000000628&subcat=758- JuStiina
Mä en ymmärrä näistä virus hommeli jutskista mitään :/ mut tuo sama merkki löytyy kyllä. Nyt on käytössä joku Avast-virusohjelma. Miten ton sit saa pois?Ei toiminu toi et kopio linkin osoteriville. Tulee heti jotaa ihme sivui auki :(
- kirjoitat
linkin ilman väli lyöntejä niin näkyy kokonaisena
- Taavisetä
kirjoitat kirjoitti:
linkin ilman väli lyöntejä niin näkyy kokonaisena
näi lähtee
Lähetä HjT loki foorumille.
http://neko.1g.fi/ohje/hjt-skanneri.html Ohje käyttöön
Osoite minne: http://www.virustorjunta.net
HjT lokien analysointi osiossa sitten HijackThis lokisi tarkistetaan ja sinulle annetaan ohjeita, kuinka saat koneesi taas kuntoon :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751131
- 741124
- 481014
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104968- 51935
- 34727
- 49704
- 53634
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?39632Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118567