Miten..

Miten saan itseni kiinnostumaan koulusta? Minä en jaksa koskaan lukea kokeisiin, jonka takia jotkut aineet ovat päin... Mitä ihmettä teen?

Minua harmittaa, että jos en opiskele, elämä menee suunnilleen pilalle, mutta kun ei huvita.

Miten aloitan syksyllä koulunkäynnin, että saisin jotain intoa läksyjen/kokeisiin lukemiseen? :s

Menen siis kasille...
4792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tiellä asian suhteen, koska se vaivaa sinua.
neuvot;
1. Mieti mitä haluat elämältäsi, siis päämäärä. "miksi haluat tulla isona". Nykyisin opiskelemaan pääseminen on jo melkoinen juttu sitten pakollisten koulujen jälkeen, joten jos saat jonkin tavoitteen itsellesi, niin ymmärrät, miksi sinun kannattaa panostaa kouluusi.
2. Lueskele asioita jo etukäteen, pikkuisen, pienissä määrin, jottei tule kaaosta. Liian paljon jos pitää kerralla yrittää omaksua, niin pää menee lukkoon, ja sen jälkeen sinne ei sitten mene mikään.
3. Opiskele piittaamasta muista.
Kaikki opettajat eivät välttämättä miellytä sinua, mutta älä anna sen vaikuttaa sinun koulu-uraasi. Samoin kaverit tai jotkut saattavat naljailla lukemisestasi tai koulumenestyksestäsi ( yleensä kateuttaan) mutta ole kaiken sen yläpuolella. Sinä olet itsellesi kaikkein tärkeintä. Muut tulevat ja menevät, kuka minnekin, mutta sinä olet itsesi kanssa koko loppuelämäsi.
4. Lue oheisia. Siis lehtiä ja kirjoja ( esim. kirjastossa), jolloin asioihin alkaa tulla uusia näkökulmia ja alat janoamaan lisää tietoa kaiksesta siitä, mistä onkaan kysymys.
5. Lepää riittävästi, syö terveellisesti ja liiku. Vietä mukavaa aikaa läheistesi kanssa.

Mukavaa tulevaa kouluvuotta

Äänestä

Älä lue kokeisiin. kuuntelet vaan tunnil. Ylä-asteel ei ees tartte hirveest opiskella. Hyvään lukioon pääsee ihan 7 keskiarvolla tai sitten voi mennä amikseen.

Äänestä

Jotkut vain muistavat jo pelkästään sillä, että kuuntelevat tunnilla ja kerran lukasevat koealueen viimisenä iltana läpi. Ja toiset taas.. no eivät muista niin vähällä lukemisella. Tämä jos mikä on epareilua! :D Itse kun kuulun näihin, jotka eivät muista..


Tässä muutama vinkki:

*Asenne, siitä kaikki lähtee. Kun tulet iloisena ja mieli avoinna (eli et heti ajatteli, en minä kuitenkaan osaa, vaan että yrität parhaasi ymmärtää mitä opetetaan) tunnille, niin opettajakin huomaa sen. Jos olet tunneilla kuin myrkyn niellyt tai muuten poissaolevan näköinen, niin se kyllä vaikuttaa numeroon.. Lisäksi jos kuuntelet tunnilla, niin kokeisiin luku on helpompaa, se on silloin tavallaan vain vanhan kertaistu, eikä uuden opettelua.

*Mitä vaikeampi aine, sitä aikaisemmin ala lukemaan. Esim. viikko ennen koetta joka ilta. Lue kerrallaan tunti ja pietä 10 minuutin tauko joka tunnin jälkeen. Jos olet väsynyt iltaisin, niin lue sitten päivällä! Väsyneenä ei kannata lukea, silloin mikään ei jää päähän ja unohtuu nopeasti.

*Tee lukiessasi muistiinpajoa, kysymyksiä & vastauksia, miellekarttoja, alleviivauksia ja kaikkea mahdollista, mikä auttaa sinua muistamaan. :)

*Jos teet kokeisiin luvusta itsellesi pakkopullaa, niin se on kauheaa, tiedän. Mutta miksi ajattelet, kuinka kauheaa on lukea kokeisiin? Ajattele mieluummin, että minä muistan kyllä kun luen ja kertaan, eivät nämä asiat niin vaikeita ole. Älä vaivu epätoivoon!

*Ensimmäisellä kerralla kun alat lukemaan johonkin kokeeseen, voit selata koko koealueen läpi, että tiedät, mitä sinun tulee lukea ja mitä kokeeseen tulee. Sitten haluamassasi järjestyksessä alat opettelemaan niitä kappaleita/asioita, mutta ei kaikkea kerralla. Pilko koealue palasiin. :)


Älä kummin pilaa kesääsi lukemalla, lukea ehtii sitten koulussaki! Ja muista, että 9-luokan numerot vaikuttavat päättötodistukseen eniten, mutta myös 7 ja 8-luokkien!

Äänestä

Kaikki ei aina huvita. Minuakaan ei huvita puoletkaan koulun aineista, ja läksyjen teko on tuskallista. Lisäksi koulussa vittuillaan. Silti minun keskiarvo on 9. Miksi? Siksi koska minä pakotan itseni tekemään ne hommat. Jos aina menee eteenpäin sillä periaatteella, että huvittaako vai ei, ei pärjää elämässä ollenkaan. Sinun pitää yksinkertaisesti pakottaa itsesi tekemään ne kouluhommat. Ei sellaista konstia olekaan, millä saisi koulun sujumaan kuin tanssin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten.. kirjoitti:

Miten saan itseni kiinnostumaan koulusta? Minä en jaksa koskaan lukea kokeisiin, jonka takia jotkut aineet ovat päin... Mitä ihmettä teen?

Minua harmittaa, että jos en opiskele, elämä menee suunnilleen pilalle, mutta kun ei huvita.

Miten aloitan syksyllä koulunkäynnin, että saisin jotain intoa läksyjen/kokeisiin lukemiseen? :s

Menen siis kasille...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu