kamalat opettajienhuoneet

En tiedä yhtään ristiriitaisempaa,kyräilevämpää,juonittelevampaa paikkaa kuin opettajienhuoneet.Opet ovat koko ajan keskenään tukkanuottasilla.Pieniä v-lu ryhmiä keskenään.Vai onko jossain koulussa yhteishenkistä opettajaporukkaa?
81269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meidän koulussa taitaa olla hyvä henki, joskin jokunen vastarannankiiski yrittää välillä tehdä kaikesta arvovaltakysymyksen. Mutta siis on se mahdollista, että hyväkin henki vallitsee.

Mutta sinänsä opettajan on kyllä paskaa porukkaa, joukossa on todella paljon itsetunto- yms. ongelmaisia.

Äänestä
  • Muutama hankala tapaus on, jotka tuntuu vahtivan muitten töitä enemmän kuin omiaan, mutta yleisesti meillä ilmapiiri on innostava ja kukin saa tehdä sitä, mitä osaa. Asiaa auttaa tietenkin se, että jokaisella on oma työhuone, ei tarvitse nähdä muita kuin ruokalassa, ellei halua.

    Äänestä

Olen nyt toista kertaa töissä koulussa ja muissa kuin opetus tehtävissä. Ilmapiiri molemmissa paikoissa ihan perseestä. V-lua, kyräilyä seläntakana, muita työntekijöitä ei arvosteta ollenkaan, tosin uudet opettajatkaan ei pääse näihin pieniin piireihin sisään..

Nooh, onneksi sopimus loppuu kohta ja uudet tuulet elämään. Eikä enää koskaan tätä ylimielisten ihmisten v-lua.

Äänestä

En ole vielä maisteri ja olen vetkutellut valmistumista äitiyslomien ym välivuosien kanssa.

Olen toiminut opettajana yli vuosikymmenen niin, että pisin sijaisuus oli 8 kk ja lyhin 1 päivä. Ala-asteella, yläasteella, lukiossa ja aikuisoppilaitoksessa.

Leimallisin asia aiheeseen nähden on ollut se, että ihmiset ovat niin koulutettuja ja fiksuja ja ehkä herkkiäkin, että nimenomaan kaikkea kiusaamista ja negatiivisuutta pyritään välttämään. Ja mikä kunnioitettavinta, jo etukäteen.

Kaikkea henkilökuntaa sijaisista keittäjiin kohdellaan "ylihuolehtivasti" heti taloon tulosta alkaen. Jos olet muualla palaverin t.vast. osuessa pitää joku erityisen huolen, että tiedät mitä päätettiin, suunniteltiin, muutettiin.

Vaikkei sillä niin väliä olisikaan, jos tiedätte mitä tarkoitan.

Poikkeuksia löytyy, mutta kokeneelle ei mitenkään satuttavia. Valtaosa hyviä ihmisiä.

Tämän kerron siksi, että näen sen arvon nyt, kun olen ensi kertaa sellaisessa paikassa missä kaikki on päälaellaan. Sairaan rehtorin myötä koko yhteisö on aivan hulluina kakoina, ja lapset tietenkin kärsivät myös. Joitain opettajia on aiemmin poistunut burnoutlomien kautta.

Olenkohan ollut onnekas vai mitä, mutta osaan antaa suuren arvon kaikille entisille kouluille vasta nyt.

Mielestäni ei voi sanoa kamalat opettajanhuoneet, ennen kuin on nähnyt ainakin kymmenen. Väitän, että opettajat ovat niin sivistynyttä joukkoa (vaikka kirjavaakin), että se menee yli sen skeidan, mitä ihmisessä tietenkin asustaa. Siis tietenkin sillä varauksella, että

a) opettajanhuone on riittävän isolukuinen
b) o. ei ole eristynyt, ummehtunut, vailla vaihtuviakin kasvoja
c) rehtori ei ole henkisesti sairas

Äänestä

Taitaa Vihtorin mielipide olla turhautuneen oppilaan kirjoittama provo. Opettaja osaa kirjoittaa välilyönnin välimerkin jälkeen eikä luultavasti kutsu opettajainhuonetta opettajienhuoneeksi.

Minun kokemistani työpaikoista opetustyössä on parhaat työntekijöiden (=opettajien) väliset suhteet. Huonommin asiat olivat esim. paperiteollisuudessa (uusien/nuorten työntekijöiden reilu "mopottaminen" ja etujen kahmiminen vanhoille), postissa (keskenään täydessä sotatilassa olevia kuppikuntia) ja korkeakoulun tutkimusyhteisössä (hirveä kilpailu ja sen seurauksena juonittelu toisten mustamaalaamiseksi).

Vaan toki meiltäkin löytyy joskus ongelmia - ilmapiiriltään ihan täydellistä työpaikkaa ei taida olla muilla kuin niillä, jotka ovat yksin omassa yrityksessään.

Äänestä

Opiskeluaikoina tein luokanopettajan sijaisuuksia ja samat ovat kokemukset. Nyt olen aikuiskuouluttajana eikä meillä ole opettajanhuonetta. Tämä on vain etu. Kouluttajilla on omat työhuoneet ja silti teemme yhteistyötä. Mutta nuo luokanopettajamuistot... huh huh. Palkka kahdeksan tonnia vanhaa bruttona (nykyisin kolme tuhatta euroa) ja se hierarkia sillä luokanopettajpiireissä. Voi kamala. Ja vanhat oli pahimpia mutta myös nuorissa löytyi todella putkinäköisiä tyyppejä. Ja rehtori oli kuin tuuliviiri. Vanhat märisevät harmooninsoittajat määräsivät menon. YÖK YÖK ja yök.

Äänestä
  • Milläkö vuosikymmenellä koit nuo karmeudet? Vai pitäisikö kuitenkin sanoa 'karmeuden'? Väitän, että nykyään on maailma niin kamala joka tapauksessa muutenkin, että kouluissa pidetään huoli, ja taso. Siksikin, että äärimmäisen ihmiskeskeinen työ on niin herkkä paketti jo sellaisenaan. Kukaan fiksu ei halua enempää skögöä kuin jo viran vuoksi tulee (lue ihanat lapset). (ja vielä ihanammat vanhemmat)

    Äänestä

Entäs jos keskittyisitte työntekoon välituntien ajaksi,eikös välitunnit ole sitä varten että niillä valmistaudutaan tulevaan tuntiin.Ai niin,eihän siinä ole mitään valmistelemista,sen kerkeää tehdä kun menee luokkaan,kirjoittelee siinä sitten kaikki tarpeelliset,antaa oppilaitten meluta sen aikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vihtori kirjoitti:

En tiedä yhtään ristiriitaisempaa,kyräilevämpää,juonittelevampaa paikkaa kuin opettajienhuoneet.Opet ovat koko ajan keskenään tukkanuottasilla.Pieniä v-lu ryhmiä keskenään.Vai onko jossain koulussa yhteishenkistä opettajaporukkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu