Miten pääsen eräästä mainosohjelmasta kokonaan eroon kun se tulee nyt uudestaan ja uudestaan vaikka poistan tai eristän sen f-securen avulla?
Minulle tulee aina vähän väliä ilmoitus: Virus- ja vakoilusuojaus on havainnut haittaohjelman AdWare.Win32.MyWebSearch (mainosohjelma) tietokoneessa. Poistan sen tai eristän sen sitten mutta aina se pompsahtaa uudelleen vähän ajan kuluttua esille. Mikä neuvoksi?
Minulle tulee aina vähän väliä ilmoitus: Virus- ja vakoilusuojaus on havainnut haittaohjelman AdWare.Win32.MyWebSearch (mainosohjelma) tietokoneessa. Poistan sen tai eristän sen sitten mutta aina se pompsahtaa uudelleen vähän ajan kuluttua esille. Mikä neuvoksi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet varmaan asentanut sen Neron mukana, posto-ohjeet http://www.nero.com/nero7/eng/FAQs_Ask_Toolbar.html Eli ohjauspaneelin kautta ohjelmista poistat.
ollut koneessa jo puolitoista vuotta ja ongelma alkoi vasta kuukausi sitten. Nero media player on kyllä koneessa mutta sovelluksissa ei ole sitä ask toolbar-kohtaa, joka käsketään ohjeissa poistaa.
päältä mieluimmin kokonaan ja aja spybot.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spybot.htm
ja hommaa avast esim.taustasuojaksi
http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html
Free antivirus - avast! 4 Home Edition Download
näiden ohjelmien kanssa vai hylkiikö se ja käskee poistamaan ne koneelta? Vaikka eiväthän nuo taida olla Nortonin ja muiden virusten torjuntaohjelmien tasoisia ohjelmia.
Että ennen kuin palomuurillisen tietoturvaohjelman poistaa koneeltaan, PITÄÄ verkkojohto irrottaa. Sitä ei välttämättä jokainen tule ajatelleeksi. Saastumisriski ei rajoitu vain nettiselaimen käyttöön vaan riittää, että suojaamaton kone on verkossa kiinni ja käynnissä.
verkkojohto jouduta laittamaan taas kiinni kun ladataan spybotti ja anti-virusohjelma? Samalla kone kai altistuu viruksille ja muille haittaohjelmille kun f-secure e ole päällä?