Sementin menekki

Aion käyttää terassin anturan valamiseen sementtiä, jossa on jo hiekka mukana.
Voisiko joku sanoa, kuinka monta litraa yhdestä
25 kg:n sementtisäkistä lähtee valmista sementtiä, että osaan tilata oikean määrän
säkkejä?
56628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yhdestä säkistä muistaakseni 1 cm kerros ( reiluhko ämpärillinen ), siis valmisbetonista. Halvinta on ostaa perussementtiä ja hommata soraa, jos yhtään enemmän valamista.

Äänestä

ulkomitat ja laske siitä.

Äänestä
  • jos tuolla yavalla laskee, koska sementillä on suurempi kuivatilavuus kuin märkätilavuus eli säkin sisältö pienenee kun siihen lisätään vettä.

    KUIVABETONI S 100 25 KG

    Perustusten, portaiden, lattioiden ym. rakenteiden valuun. Minimikerrospaksuus on 30 mm. Suurin raekoko 10 mm. Puristuslujuus n. 20-25 MPa. Valmista massaa: 11,5-12 l/ 25 kg säkki.

    Äänestä

...yhdestä 25kg:n säkistä noin 13-15 litraa. Siis betonillahan kuitenkin valat ne anturat, etkä pelkällä sementillä ?

Äänestä

Duunari ja Sementikko antoivat oikeat vastaukset. ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuva! kirjoitti:

Aion käyttää terassin anturan valamiseen sementtiä, jossa on jo hiekka mukana.
Voisiko joku sanoa, kuinka monta litraa yhdestä
25 kg:n sementtisäkistä lähtee valmista sementtiä, että osaan tilata oikean määrän
säkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu