shoppailu Kööpenhaminassa

giselle.

Olen menossa elokuun alussa Kööpenhaminaan pariksi päiväksi, joten kertokaapa hyviä shoppailupaikkoja sieltä? esim. ostoskeskuksia, ostoskatuja tai vaikka yksittäisiä kauppoja :)

6

5532

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jiuku...

      Jossain Tivolin (siellä kannattaa käydä) lähellä on kapea mutkainen keskiaikainen oikein kaunis katu joka on täynnä kauppoja, muotiliikkeitä, vaatekauppoja, lelukauppaa, kamerakauppaa, ruokapaikkoja jne. Eräässä pizzeriassa panivat itse oluensa, oikein hyvää. Jos sinne osut niin tilaa suosiolla litran tuoppi ruoan kyytipojaksi, painoa on kun tuoppikin oli tosi paksua lasia.

      Tuolla on aika paljon tietoa ostoskeskuksista, ostoskaduista, illanviettopaikoista yms.
      http://www.copenhagen.com/

    • hed

      onhan siellä vaikka mitä, ihan keskustassa on Ströget kävelykatu jonka varrella on kauppoja ym. Ja sitten lyhyen junamatkan päässä on Fisketorvet ja Vähän kauempana Field´s...kannattaa netistäki kattella.

    • löytyy kaikkea

      Jos olet Kööpenhaminassa vain muutaman päivän suosittelen keskustassa pysymistä. Kaupat ovat lähes samoja kun ostoskeskuksissa ja samalla pääsee katselemaan kaupungin hulinaa. Strögetin Tivolin päästä löytyvät tylsät ketjut (H&M, Zara, Mango yms) ja Nyhavnin päästä kalliimmat merkkiliikkeet. Keskustassa on myös 2 isoa tavarataloa Illum ja Magasin, joista löytyy vaikka mitä. Illumin kulmalta lähtee kauppakatu kohti Nörreportia, jossa on myös paljon hyviä vaatekauppoja. Kannattaa poiketa myös pienemmille kaduille ja ainakin omat suosikkini von ryba (pieni liike josta saa esim. Jenny Hällströmin vaatteita) ja Samsöe& Samsöe löytyvät Studiestradelta.

      Jos aikaa on, kannattaa mennä kiertelemään Österbrögaden kauppoja ja istumaan kahviloihin. Saat näin matkasta varmasti enemmän irti kuin ostoskeskuksissa pyörimisestä.

      • jaakko

        Keskustan tavaratalot Illum ja varsinkin Magasin (du Nord) ovat hulvattoman kalliita paikkoja, Köpiksen vastineet eräälle Hesan Aleksilla sijaitsevalle ostos- vaan ei hintaparatiisille.


      • äiti 2005

        Osaako kukaan neuvoa mistä Kööpenhaminassa löytäisin lastenvaatekauppoja joissa paikallisia merkkejä kuten ida t, ej sikke lej...


    • rahaa mukaan

      sillä Kööpenhaminassa lähes kaikki on aivan tolkuttoman kallista. Palasin sieltä eilen Suomeen ja päällimmäisenä jäi mieleen se, miten kaikki maksaa aivan älyttömästi. Tyypillinen hinta esim kengille on (alessakin) noin 100 euroa. Jos menet välillä drinksulle, niin varaudu sielläkin maksamaan n 6-7 euroa per annos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      385
      1729
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1255
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      157
      1197
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      26
      991
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      862
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      672
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      651
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      569
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      563
    Aihe